Partnerzy serwisu:

Świętokrzyskie: Jaka frekwencja w pociągach ze Skarżyska do Opoczna?

Kasper Fiszer 13.03.2022 5,7k

Świętokrzyskie: Jaka frekwencja w pociągach ze Skarżyska do Opoczna?
fot. Kasper Fiszer
Na odcinku ze Skarżyska-Kamiennej do Opoczna kursuje pięć par pociągów Regio (w tym jedna skrócona do i z Końskich). Połączeń jest więc niewiele, podobnie zresztą jak podróżnych. Najmniej pasażerów korzysta z tej trasy w relacjach mieszczących się wewnątrz województwa świętokrzyskiego.
W grudniu zeszłego roku samorządy województw łódzkiego i świętokrzyskiego uruchomiły po dwunastoletniej przerwie regularne przewozy pasażerskie na odcinku Opoczno – Końskie – Skarżysko-Kamienna. Po tym odcinku linii nr 25 jeżdżą głównie pociągi w relacjach dłuższych – do i z Łodzi czy Tomaszowa Mazowieckiego. Tworzy to pierwsze od lat bezpośrednie połączenie kolejowe województw łódzkiego i świętokrzyskiego.

Podróżujących wewnątrz granic województwa jest stosunkowo niewielu

Oferta przewozowa na reaktywowanym odcinku jest przy tym dość skromna – przewoźnik, Polregio,, obsługuje pięć par kursów realizowanych we wszystkie dni tygodnia. Czy stanowi to atrakcyjną alternatywę wobec dotychczasowych form transportu, w tym przede wszystkim indywidualnego? Częściową odpowiedź na to pytanie przynoszą statystyki przewozowe za pierwszy pełny miesiąc obsługi trasy – styczeń 2022 r.

Jak poinformowała nas Monika Michalska z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, powołując się na przekazane jej przez Polregio dane z rejestrów sprzedażowych, w styczniu pomiędzy przystankami położonymi na terenie województwa świętokrzyskiego (wyłącznie w relacjach wewnętrznych) podróżowało łącznie 1025 osób. W tym czasie na wskazanym odcinku było uruchomionych 310 kursów (pięć par w każdy z 31 dni). Łatwo więc policzyć, że w pociągu znajdowało się statystycznie 3 – 4 pasażerów, dla których początek i koniec trasy znajdowały się w obrębie administracyjnym regionu świętokrzyskiego; kursy te obsługują stosunkowo niewielkie ośrodki.

Popularność nie zmieniła się od początku obsługi odcinka

Nieco lepiej przedstawiają się dane dla całego odcinka Skarżysko – Opoczno, w których uwzględniono także pasażerów podróżujących w relacjach dłuższych. Przez miesiąc było ich łącznie 4522, co przekłada się na średnio 14 – 15 osób na kurs. Wyniki ze stycznia są bardzo porównywalne do tych osiągniętych w pierwszym okresie funkcjonowania trasy po jej reaktywacji (19 dni od 13 do 31 grudnia 2021 r.).

Wówczas na terenie województwa świętokrzyskiego z pociągów Polregio skorzystało łącznie 876 osób (średnio 4 – 5 na kurs). Na odcinku Skarżysko – Opoczno Polregio przewiozło zaś 2803 osoby. Przekłada się to na średnio ok. 15 pasażerów na kurs.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony