Partnerzy serwisu:

Podróżni mogą ograniczyć kradzieże infrastruktury

inf. prasowa 07.08.2017 1,4k

Podróżni mogą ograniczyć kradzieże infrastruktury
Fot. PKP PLK
9 tys. kontroli punktów skupu złomu, 60 ujętych sprawców kradzieży elementów kolejowych i odzyskane mienie o wartości około 40 000 zł – to efekty działań Straży Ochrony Kolei w 2017 r. Coraz częściej funkcjonariusze mogą liczyć na sygnały od podróżnych. Dzięki temu spada liczba kradzieży. W 2016 roku odnotowano blisko 50% mniej kradzieży w porównaniu z 2015 r.
Spada liczba zdarzeń związanych z kradzieżą elementów i urządzeń ważnych dla bezpieczeństwa ruchu pociągów. To m.in. dzięki takim działaniom, jak ogólnopolska akcja o kryptonimie „infrastruktura”. Komendy Regionalne SOK na bieżąco współpracują z Komendami Wojewódzkimi Policji na terenie całego kraju. Dzięki łączeniu sił, częstym patrolom szlaków i kontrolom punktów skupu złomu, funkcjonariusze SOK są skuteczniejsi w ściganiu przestępstw i wykroczeń związanych z kradzieżą infrastruktury kolejowej.

– Duże znaczenie dla zmniejszenia liczby kradzieży ma wykorzystanie nowoczesnego sprzętu. Teren kolejowy jest nieustannie patrolowany przez mobilne centra monitoringu – samochody służbowe wyposażone w kamery termowizyjne oraz noktowizyjne. Wiele zdarzeń wykrywamy przy użyciu fotopułapek. Do ujęcia sprawców kradzieży coraz częściej przyczyniają się też podróżni, którzy dzwonią pod numer alarmowy SOK, informując o podejrzanych zachowaniach osób postronnych – mówi Paweł Boczek, zastępca Komendanta Głównego SOK.

W bieżącym roku, dzięki częstym kontrolom w punktach skupu złomu funkcjonariusze SOK odzyskali mienie kolejowe o łącznej wartości ponad 10 000 zł. Złodzieje infrastruktury kolejowej muszą się liczyć z tym, że za zakłócanie pracy urządzeń oraz kradzież elementów związanych z bezpieczeństwem ruchu pociągów grozi odpowiedzialność karna, która w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do 8 lat pozbawienia wolności. W taki sposób będą traktowani zatrzymani już sprawcy.

3 sierpnia podczas patrolu stacji towarowej w Kostrzynie funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli na gorącym uczynku sprawców kradzieży kabla telekomunikacyjnego. Ujęci mężczyźni to uczestnicy festiwalu „Przystanek Woodstock”. Zabezpieczono przy nich 30 metrów przewodu miedzianego, który uprzednio wykopali z ziemi i wycieli przy pomocy piły do metalu.

18 lipca podczas kontroli punktu skupu złomu w Miasteczku Śląskim funkcjonariusze SOK odzyskali 23 szt. łączników szynowych. Czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach. Podobne działania prowadzone są nieustannie na terenie całego kraju. 16 lipca w okolicach Grodziska Mazowieckiego funkcjonariusze ujęli na gorącym uczynku złodzieja przewodu służącego do zasilania urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Jako dowód zabezpieczono przecinaki oraz szpadle, którymi sprawca wykopywał kabel. Na początku lipca funkcjonariusze SOK, dzięki wykorzystaniu fotopułapki, zatrzymali również dwóch mężczyzn rozkręcających tory w stacji Bierawa. Zabezpieczono przy nich wkręty torowe oraz sprężynę dociskową, które próbowali ukraść.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony