Partnerzy serwisu:

Virgin twierdzi, że start Hyperloopa jest możliwy za sześć lat

Przemysław Farsewicz 16.05.2021 1,9k

arrow
arrow
Virgin twierdzi, że start Hyperloopa jest możliwy za sześć lat
Fot. Virgine Hyperloop
Virgin twierdzi, że start Hyperloopa jest możliwy za sześć lat
Virgin twierdzi, że start Hyperloopa jest możliwy za sześć lat
Virgin Hyperloop zapowiedział, że już w 2027 r. mogą się rozpocząć pierwsze podróże komercyjne tym środkiem transportu. Prędkość jaką zaoferuje ma sięgać 1200 km/h.
Firma Virgin Hyperloop opracowuje technologię kapsuły pasażerskiej, która ma osiągać prędkość do 1200 km/h. Przypomnijmy, że pomysł dotyczy uruchomienia kolei magnetycznej w pozbawionych powietrza tunelach (dzięki temu unika się siły oporu i tarcia). System ma oferować bezgłośną, bezemisyjną podróż.

Pierwszy test z pasażerami już się odbył


W listopadzie 2020 roku szef i współzałożyciel amerykańskiej firmy Virgin Hyperloop Josh Giegel jechał w kapsule wraz z innym przedstawicielem firmy podczas pierwszego testu systemu z pasażerami. Firma podała wówczas, że pojazd osiągnął maksymalną prędkość 172 km/h. Jednak Hyperloop jest zaprojektowany do poruszania się z dużo większą prędkością. 

Chociaż system jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, Giegel zapowiedział już, że operacje komercyjne mogą rozpocząć się już w 2027 r. Na razie firma cały czas prowadzi testy na pustyni Nevada nieopodal Las Vegas. Virgin Hyperloop chce jako pierwsze stworzyć trasy pasażerskie w Indiach, gdzie system transportowy jest przepełniony oraz w Arabii Saudyjskiej, w której brakuje infrastruktury tradycyjnej.

Virgin chce wprowadzić rewolucję w podróżowaniu


Giegel powiedział, że może to być pierwszy środek transportu od 100 lat, który zrewolucjonizuje podróżowanie, tak jak wcześniej samochody, pociągi i samoloty. Kapsuła ma pomieścić 28 pasażerów. Możliwe ma być również ich zaprojektowanie do przewożenia towarów. 

Firma przewiduje, że Hyperloop mógłby pokonać podróż między Nowym Jorkiem a Waszyngtonem w 30 minut. Byłby dwa razy szybszy niż lot odrzutowcem i cztery razy szybszy niż pociąg. Hyperloop obiecuje także skrócić trzyipółgodzinną podróż z Bombaju do Pune w zachodnich Indiach do zaledwie 35 minut.

– Pasażer będzie się czuł jak w samolocie – mówi Giegel. Oferowane będą różne konfiguracje miejsc siedzących – w grupach lub pojedyncze. Według Josha Giegela pasażerowie nie powinni odczuwać żadnego szczególnego dyskomfortu. – Nie będzie turbulencji, ponieważ nasz system jest w zasadzie zdolny do redukowania wstrząsów i szumów – tłumaczy.

Sceptyczny wobec tych zapowiedzi pozostaje Adrian Furgalski, przewodniczący Railway Business Forum: - Może ja za twardo stąpam po ziemi, ale ta fanaberia jakoś do mnie nie przemawia i nie wierzę, że będzie to masowy sposób przemieszczania - skomentował ekspert:
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony