Partnerzy serwisu:

Podłęże-Piekiełko: Umów nie ma, jest kolejny przetarg

Jakub Madrjas 17.02.2023 4,7k

Podłęże-Piekiełko: Umów nie ma, jest kolejny przetarg
stan linii kolejowej nr 104 przed planowaną modernizacjąFot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o ogłoszeniu przetargu na modernizację odcinka linii kolejowej Rabka Zaryte – Mszana Dolna w ramach projektu budowy linii Podłęże – Piekiełko w Małopolsce. Wciąż jednak nie podpisano umów na przetargi rozstrzygnięte w ramach tego projektu w zeszłym roku.
W komunikacie Ministerstwa Infrastruktury czytamy, że 17 lutego "ogłoszono postępowanie przetargowe na modernizację odcinka linii kolejowej Rabka Zaryte – Mszana Dolna". W rzeczywistości przetargu nie ma jeszcze na stronach PKP PLK, ale wkrótce powinien się tam pojawić.  Inwestycja jest elementem budowy połączenia kolejowego w ramach projektu Podłęże – Piekiełko wraz z modernizacją linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz wrócą pociągi.

Zakres prac

Jak informuje MI, zakres prac na odcinku Rabka Zaryte – Mszana Dolna obejmuje m.in. przebudowę przystanków osobowych i stacji w celu zapewnienia dostępności i komfortu wszystkim podróżnym. Na stacji Mszana Dolna i na przystankach Mszana Dolna Marki i Raba Niżna wybudowane będą nowe, wysokie perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów. Na peronach znajdą się wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Wsparciem w komunikacji dla osób niewidomych i niedowidzących będzie oznakowanie z systemem ścieżek naprowadzających. Na stacji Mszana Dolna dostępność dla wszystkich podróżnych zapewni dodatkowo budowa przejścia pod torami z windą.

Inwestycja na linii Chabówka – Nowy Sącz obejmuje również budowę nowych torów wraz z elektryfikacją trasy oraz przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Ważnym elementem będzie także modernizacja i budowa nowych obiektów inżynierskich, m.in. budowa mostów w Mszanie Dolnej nad rzekami Rabą i Mszanką. Prace zapewnią sprawny i bezpieczny ruch kolejowy.

A umowy wciąż nie podpisane. Na kolej brakuje pieniędzy

Ministerstwo dodaje, że w drugim kwartale br. planowane jest wszczęcie kolejnego postępowania przetargowego dla odcinka Limanowa – bocznica Klęczany. – Mieszkańcy południowej Małopolski od dziesięcioleci czekają na powrót pociągów na trasę łączącą Rabkę i Chabówkę z Nowym Sączem. Rząd konsekwentnie dąży do spełnienia tego marzenia. Wkrótce będą mogły rozpocząć się prace budowlane, zatem projekt Podłęże – Piekiełko wkracza w fazę realizacji – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk cytowany w komunikacie.

Niemal dokładnie przed rokiem PKP PLK ogłosiła pierwsze przetargi w ramach tego projektu – we wrześniu wybrano nawet najkorzystniejszą ofertę na modernizację linii 104 między Chabówką a Rabką. Umów na realizację nie podpisano jednak do dziś. Jak informowaliśmy PKP PLK czeka na określenie źródeł finansowania inwestycji – zakres podstawowy planowany jest do finansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy które są dla Polski zablokowane. Takich problemów nie mają drogowcy – budowy nowych dróg są realizowane przez rząd niezależnie od dostępności środków unijnych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony