Partnerzy serwisu:

Podlaskie: W przyszłym roku oferta połączeń międzynarodowych wciąż będzie skromna

Kasper Fiszer 27.07.2022 1,6k

Podlaskie: W przyszłym roku oferta połączeń międzynarodowych wciąż będzie skromna
Pociąg międzynarodowy z Kowna do Białegostoku w Suwałkach (z lewej)fot. Kasper Fiszer
Władze województwa podlaskiego nie zamierzają rozszerzać aktualnej oferty pociągów międzynarodowych. W przyszłym roku utrzymane mają zostać kursy do Kowna, ale wciąż nie będą one realizowane we wszystkie dni tygodnia. Nie ma natomiast perspektyw na otwarcie ruchu do białoruskiego Grodna.
Oferta samorządowych połączeń kolejowych w relacjach z Polski do krajów b. ZSRR od lat pozostaje bardzo skromna. Pociągi regionalne nie kursują bowiem na Ukrainę wcale. Na Białoruś do 2020 r. wjeżdżały jedynie przez przejście w Terespolu, ale po pandemii ich kursowanie nie zostało przywrócone i obecnie nie ma planów jego reaktywacji. Na Litwę finansowane z kasy marszałka województwa podlaskiego pociągi docierają jedynie w weekendy.

Nie ma planów rozpoczęcia finansowania kursów na Białoruś


Znamy już wstępne plany samorządu województwa podlaskiego dotyczące edycji 2022/2023, a więc tej, która zacznie obowiązywać w połowie grudnia tego roku. Przez następnych 12 miesięcy zachowane ma zostać status quo. Wciąż nie będzie więc połączeń regionalnych do Grodna. – Przewozy kolejowe wykraczające poza granice UE w latach minionych były realizowane przez operatora na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Infrastruktury – tłumaczy Małgorzata Półtorak, zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

– Samorząd województwa nie był organizatorem przewozów i w obecnie obowiązującej umowie nie ma zaplanowanych kursów do i z Grodna – dodaje nasza rozmówczyni. Kontrakt z przewoźnikiem – Polregio – zakłada natomiast utrzymywanie komunikacji z Litwą. Pociągi z Białegostoku przez Suwałki i Trakiszki do Kowna nie kursowały przy tym przez ostatnie miesiące w związku z ograniczeniami pandemicznymi.

Przyszłoroczny rozkład podobny do aktualnego

Wróciły one do rozkładu jazdy 1 lipca i, podobnie jak w latach poprzednich, są realizowane wyłącznie od piątku do poniedziałku. W przyszłym roku poziom obsługi pozostanie podobny. – Nowy rozkład jazdy jest obecnie konstruowany, ale godziny kursowania i liczba uruchomionych połączeń będą zbliżone do aktualnych – usłyszeliśmy od przedstawicielki UMWP.

Na razie konkretnych planów uruchomienia pociągów przez podlaskie przejścia graniczne nie ogłosiło również MI. Wysoce prawdopodobne pozostanie więc, że na Białoruś ruch pozostanie wstrzymany, a na Litwę nadal będzie bardzo niewielki.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony