Partnerzy serwisu:

Podlaskie: Późniejsza reaktywacja połączeń pasażerskich na trasie Lewki – Hajnówka

jar, Rynek Kolejowy 27.08.2019 3,6k

Podlaskie: Późniejsza reaktywacja połączeń pasażerskich na trasie Lewki – Hajnówka
Kadr z linii nr 52 przed rozpoczęciem rewitalizacji trasyfot. jar (2016)
Z powodu wydłużających się prac na odcinku linii kolejowej nr 52, w tym roku nie pojadą pociągi pasażerskie między Lewkami a Hajnówką. Jak ustalił „Rynek Kolejowy”, Marszałek Województwa Podlaskiego planował zlecić uruchomienie połączeń po wymienionej trasie od czerwca tego roku.
Opóźniona rewitalizacja

Jedną z inwestycji realizowanych obecnie na terenie województwa podlaskiego jest rewitalizacji nieczynnej od lat odcinku Lewki – Hajnówka linii kolejowej nr 52. Projekt „Prace na linii kolejowej nr 52 Lewki – Hajnówka” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia ma na celu m.in. przywrócenie kursowania pociągów na tej trasie. Jak poinformowało przez rokiem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pociągi pasażerskie po wyremontowanej infrastrukturze pojadą z prędkością do 100 km/h, a podróżni skorzystają ze zmodernizowanych peronów przystanków Lewki, Orlanka, Stare Berezewo i Chytra. Inwestycja o wartości ok. 80 mln zł miała zakończyć się w połowie bieżącego roku.

Co istotne, wojewódzki Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego zakłada przywrócenie połączeń pasażerskich na tej trasie, włączając omawiany odcinek do sieci podstawowej. Będzie to optymalne połączenie kolejowe Białegostoku z położoną na skraju Puszczy Białowieskiej z będącą stolicą powiatu Hajnówką. Obecnie połączenie kolejowe między miastami odbywa się drogą okrężną przez Czeremchę.

Pociągi miały pojechać od czerwca…


Jednak omawiany projekt nie zostanie zakończony w pierwotnie zakładanym terminie. Potwierdziła to „Rynkowi Kolejowemu” Izabela Smaczna-Jórczykowska, Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego. - Z informacji przekazanych przez Zarządcę Infrastruktury PKP PLK wynika, że inwestycja na linii kolejowej nr 52 nie została jeszcze ukończona. Przewidywane zakończenie robót to październik 2020 roku i dopiero po tym terminie możliwe będzie zamówienie tras na linii nr 52 Lewki – Hajnówka – wyjaśniła.

Jak zaznaczyła udzielająca informacji „Rynkowi Kolejowemu”, reaktywacja połączeń regionalnych miała nastąpić już w tym roku. - Warto podkreślić, że województwo planowało wznowienie ruchu pociągów pasażerskich na wskazanej linii już od czerwca 2019 roku, ale z uwagi na wciąż trwające prace modernizacyjne nie było to możliwe. Wznowienie przewozów na linii 52 nastąpi po oddaniu inwestycji i to połączenie znajdzie się najprawdopodobniej w rocznym rozkładzie jazdy 2020/2021 – informuje.

Zatem jest to kolejny projekt realizowany w południowej części regionu podlaskiego, który zostanie ukończony później niż informowano we wcześniejszych zapowiedziach. Jak informowaliśmy na naszym portalu, opóźnione są również prace na liniach nr 31 i 32.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony