Partnerzy serwisu:

Podlaskie: Kolej wraca do Siemianówki. Dwie pary połączeń dziennie

Kasper Fiszer 22.12.2021 3,2k

Podlaskie: Kolej wraca do Siemianówki. Dwie pary połączeń dziennie
fot. UMWP
Samorząd województwa podlaskiego uruchomi połączenia kolejowe do Siemianówki. W rozkładzie jazdy znajdą się jednak tylko dwie pary kursów z Czeremchy. Czy jest to oferta wystarczająca, by przyciągnąć pasażerów?
Rok po przywróceniu regularnych przewozów regionalnych na odcinku Hajnówka – Lewki samorząd województwa podlaskiego wznowi regularne połączenia całoroczne pomiędzy Hajnówką a Siemianówą na linii nr 31 Siedlce – Siemianówka – granica państwa. Przeznaczony do reaktywacji odcinek ma ok. 25 km długości i w ostatnich latach był czynny jedynie sezonowo. Planowe pociągi całoroczne zniknęły stamtąd na początku XXI w. (dawniej kursy były realizowane do przystanku Cisówka znajdującego się bliżej granicy polsko-białoruskiej).

Oferta mocno ograniczona. „Dostosowana do konkretnych potrzeb”

Połączenia wystartują 1 stycznia 2022 r. i, jak przyznaje sam organizator przewozów, ich oferta będzie w początkowym okresie raczej skromna. – Na razie będzie się ona ograniczać do dwóch par pociągów na dobę – mówi Małgorzata Półtorak, p.o. zastępca dyrektora Departamentu Polityki Informacyjnej w Urzędzie Marszałkowskim Wojeœództwa Podlaskiego. Co więcej, odjazdy rozplanowano w sposób dość nietypowy.

– Pociągi ze stacji Hajnówka będą odjeżdżały o 6:15 i 18:22, a z Siemianówki – o 7:19 i 19:23 – zapowiada nasza rozmówczyni. Choć taki grafik z pewnością nie będzie pasował uczniom, UMWP zapewnia, że jest on przemyślany. Region chciał bowiem dostosować godziny odjazdów do 12-godzinnego rytmu pracy wielu przedsiębiorstw mających swoje siedziby w rejonie Siemianówki (znajdują się tam m.in. firmy związane z towarowym ruchem granicznym).

Samorząd: Otrzymywaliśmy sygnały o potrzebie uruchomienia kursów


– O wznowienie przewozów wnioskowały osoby zatrudnione w rejonie stacji Siemianówka, a także stowarzyszenia działające na rzecz poprawy dostępności transportu kolejowego – stwierdza przedstawicielka regionu. Podobnie jak pozostałe kursy zlecane przez UMWP, także te do Siemianówki obsłuży Polregio. Połączenia będą realizowane w bezpośrednich relacjach do Czeremchy. Czas przejazdu całej trasy będzie oscylował wokół godziny, do Hajnówki dotrzemy zaś w ok. 24 min.

Choć region przedstawił nam początkową ofertę jako ograniczoną, nie poinformował o konkretnych planach jej rozszerzenia w kolejnych miesiącach. Warto w tym miejscu podkreslić, że obok samej Siemianówki dostęp do kolei pasażerskiej otrzyma także Narewka. To miejscowość o pewnym znaczeniu turystycznym.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony