Partnerzy serwisu:

Podlaskie: Dlaczego pociągi nie dojeżdżają do Cisówki?

Kasper Fiszer 18.07.2019 32

Podlaskie: Dlaczego pociągi nie dojeżdżają do Cisówki?
Pociąg specjalny w Cisówcefot. JanuszJ, lic. CC BY-SA 3.0
Dlaczego pociągi z Hajnówki do Siemianówki nie docierają, tak jak dawniej, na przystanek osobowy w Cisówce? Stanowiska samorządu województwa i zarządcy infrastruktury są w tym zakresie rozbieżne. Zdaniem władz regionu stan peronu nie odpowiada potrzebom, a kończenie biegu na przystanku jest możliwe tylko w określonych przypadkach. PKP PLK zapewnia, że wydłużenie trasy byłoby wykonalne.
Od początku sezonu letniego funkcjonuje połączenie kolejowe Hajnówka – Siemianówka. Tor linii nr 31 nie kończy się jednak w Siemianówce i biegnie dalej na Białoruś. Jeśli pociąg przekracza granicę, odprawiany jest właśnie w Siemianówce (przejście wykorzystywane jest w ruchu towarowym). Dawniej kursy krajowe dojeżdżały jednak do położonego pomiedzy Siemianówką a granicą przystanku Cisówka. Dlaczego nie zdecydowano się na przywrócenie ruchu kolejowego w dawnej relacji?

Przystanek jest nieczynny, ale eksploatacja nie jest niemożliwa

– Uruchomienie kursów do Cisówki byłoby możliwe po zmodernizowaniiu peronu w Cisówce – mówi Izabela Smaczna-Jorczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego. Dodaje, że poprawy wymagałyby kwestie bezpieczeństwa infrastruktury dla podróżnych. Powołuje się również na wewnętrzne przepisy zarządcy infrastruktury, które miałyby uniemożliwiać zamówienie trasy pociągu do tej miejscowości.

– Warto zauważyć, że Cisówka jest tylko przystankiem osobowym na szlaku. Obecnie nie jest możliwe zakończenie tam biegu pociągów – stwierdza przedstawicielka samorządu. – Może tak stać się wyłącznie w określonych sytuacjach – zaznacza. Dodaje przy tym, że konieczna byłaby do tego zgoda zarówno PKP PLK, jak i przewoźnika, którym są Przewozy Regionalne (Polregio).

Tymczasem w opinii samego zarządcy połączenia krajowe mogłyby docierać do samej Cisówki. – Wydłużenie tam trasy pociągów nie jest niemożliwe – stwierdza Magdalena Janus z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – Przystanek w Cisówce jest obecnie nieczynnym przystankiem osobowym – uzupełnia.

Zadowalająca frekwencja, nadzieja na dalszy wzrost

Województwo ocenia przy tym reaktywację połączeń do Siemianówki jako udaną. – Wznowione przewozy cieszą się zainteresowaniem ze strony podróżnych – mówi Izabela Smaczna-Jorczykowska. – Najwyższa frekwencja została odnotowana w pierwszych dniach kursowania pociągów. Liczymy jednak na dalszy wzrost liczby pasażerów na tej trasie – kończy.

Aktualizacja: PLK potwierdzają – peron w Cisówce jest nieczynny

PKP PLK sprostowały przesłane nam wcześniej informacje. Ze względu na brak niezbędnej infrastruktury pasażerskiej kończenie biegu w Cisówce jest obecnie niemożliwe.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony