Partnerzy serwisu:

Dziesięć kilometrów nowych torów pod Suwałkami

jar, Rynek Kolejowy 08.09.2016 429

Dziesięć kilometrów nowych torów pod Suwałkami
Kadr ze stacji Papierniafot. Rafał Jasiński
Coraz bardziej realna staje się budowa 10-kilometrowej bocznicy pod Suwałkami. W przedsięwzięcie zaangażowany jest inwestor prywatny oraz Gmina Suwałki. Obecnie trwają prace o charakterze planistycznym i przygotowawczym.
Przez lokalne media od lat przewija się sprawa budowy drogi kolejowej łączącej linię nr 39 Suwałki – Olecko z kopalniami żwiru, położonymi na zachód od Suwałk. Celem realizacji przedsięwzięcia jest usprawnienie wywozu urobku oraz odciążenie dróg położonych na terenie dwóch jednostek samorządu terytorialnego – gmin miejskiej i wiejskiej Suwałki. Nowa bocznica miałaby liczyć ok. 10 km, łącząc stację Papiernia z kopalniami eksplorującymi żwir ze złoża Potasznia. Nowa trasa ma przebiegać częściowo po gruntach prywatnych i samorządowych. Inwestorem ma być Zakład Produkcji Kruszyw Szumowo, który wydobywa urobek z obiektu w miejscowości Osowa. Niewykluczone jednak, że w przedsięwzięcie włączą się jeszcze dwa podmioty wykonujące taką samą działalność, które wcześniej deklarowały uczestnictwo w budowie bocznicy.

Przeciwko budowie bocznicy kolejowej zaprotestowali mieszkańcy wioski Zielone Kamedulskie. Jak relacjonowało na początku roku suwalskie „radio 5”, sprzeciw wobec nowej inwestycji wynikał z kilku powodów. W ocenie protestujących nowa inwestycja liniowa miała utrudniać dojazd do pól, a ruch pociągów stanowić źródło emisji hałasu i pyłu do środowiska. Jednak jak ustalił „Rynek Kolejowy”, udało wypracować się kompromis. Zaproponowano zmianę przebiegu drogi żelaznej, odsuwając ją na niektórych odcinkach o kilkaset metrów od istniejącej zabudowy.

Obecnie trwają prace o charakterze planistycznym i studialnym. Z rozmowy „Rynku Kolejowego” z Katarzyną Jabłońską, Kierownikiem Referatu ds. Planowania Przestrzennego w Urzędzie Gminy Suwałki wynika, że obecnie trwa procedura uchwalania fragmentów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Suwałki. W akcie prawa miejscowego ustalony zostanie przebieg bocznicy. Jednocześnie trwają prace o charakterze przygotowawczym. Inwestor przygotowuje wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia, trwają również prace nad studium wykonalności.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony