Partnerzy serwisu:

Podlasie: 100 mln zł na remont linii ważnych dla ruchu towarowego

inf. prasowa PKP PLK 15.06.2018 14

Podlasie: 100 mln zł na remont linii ważnych dla ruchu towarowego
fot. PKP PLK
Sprawny transport towarów na wschód zapewni przebudowa linii Białystok – Kuźnica na odcinku Kuźnica Białostocka – Geniusze oraz linii odgałęźnej Bufałowo Wschód – Bufałowo. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dziś umowę na dofinasowanie tych projektów. Dzięki inwestycji zyska gospodarka regionu – więcej towarów pojedzie koleją.
Podlasie czekają największe kolejowe inwestycje od kilkudziesięciu lat. Realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe projekty wpłyną na poprawę jakości podróży koleją w tym regionie. Pociągi pojadą szybciej z Białegostoku do Warszawy, Ełku czy Siedlec. Stacje i przystanki kolejowe zmienią swoje oblicze. Zyska także gospodarka regionu – więcej towarów pojedzie koleją.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w czwartek 14 czerwca umowę o dofinansowanie projektów zakładających rewitalizację linii kolejowej nr 57 na odcinku Kuźnica Białostocka – Geniusze oraz rewitalizację linii kolejowej nr 923 na odcinku Bufałowo Wschód – Bufałowo. Oba przedsięwzięcia będą realizowane wspólnie i finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Łączna wartość inwestycji to około 99 mln zł.

Trasa Kuźnica Białostocka - Geniusze zyska większą przepustowość

Po prawie 30 latach pociągi wrócą na trasę Sokółka – Geniusze (ten odcinek linii towarowej nr 57 wyłączony jest z eksploatacji od 1992 roku). Sprawny transport towarów na odcinku Kuźnica Białostocka – Geniusze zapewni kompleksowa wymiana torów na 28 kilometrach linii kolejowej. Przewidziano przebudowę urządzeń sterowania ruchem i 16 przejazdów kolejowo-drogowych. Pociągi pojadą z prędkością do 60 km/h. Płynny przejazd ciężkich składów zapewni montaż 34 nowych rozjazdów na stacjach: Kuźnica Białostocka, Sokółka, Geniusze. Dla zapewnienia lepszych warunków do przewozów towarów, na stacji Geniusze przewidziano budowę dodatkowego toru. Z kolei na stacji Kuźnica Białostocka zaplanowano przystosowanie toru do awaryjnego odstawiania uszkodzonych wagonów przewożących towary niebezpieczne.

Sprawny transport towarów na wschód

Sprawny transport towarów zapewni również rewitalizacja linii kolejowej (nr 923) Bufałowo Wschód – Bufałowo w rejonie Sokółki. W ramach prac zaplanowano m.in. wymianę torów oraz montaż trzech nowych rozjazdów w obrębie bocznicy Bufałowo. Po zakończeniu inwestycji poprawią się parametry linii, dzięki czemu będzie możliwa obsługa cięższych i dłuższych pociągów nawet do 1050 m.

Projekty na obu liniach będą realizowane wspólnie. Łączna wartość to ponad 99 mln zł z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi 73,3 mln zł. Prace mają zostać zakończone do końca 2020 r. Przetarg w systemie projektuj i buduj planowany jest do ogłoszenia w czerwcu. Dzięki inwestycjom wzrośnie konkurencyjność kolei w transporcie ładunków przez granicę wschodnią.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony