Partnerzy serwisu:

Podkarpackie zapowiada całoroczne pociągi do Ustrzyk Dolnych "z początkiem 2023 roku"

Kasper Fiszer 29.12.2022 5,4k

Podkarpackie zapowiada całoroczne pociągi do Ustrzyk Dolnych "z początkiem 2023 roku"
fot. Henryk Bielamowicz, lic. CC BY-SA 4.0
Po kilkunastoletniej przerwie mają wrócić do rozkładu jazdy całoroczne połączenia z Sanoka do Ustrzyk Dolnych. Na razie nie jest jednak znana dokładna data inauguracji obsługi linii nr 108. Na przeszkodzie stoją sprawy organizacyjne i techniczne.
Całoroczne pociągi przestały docierać do Ustrzyk Dolnych leżących w południowej części województwa podkarpackiego w 2010 r. Wówczas zlikwidowane zostały bowiem międzynarodowe połączenia z Jasła do ukraińskiego Chyrowa przez Sanok, Ustrzyki i Krościenko. Od tamtej pory przez ok. dekadę końcowy odcinek linii kolejowej nr 108 prowadzący na południe od Sanoka pozostawał praktycznie niewykorzystywany.

Remont związany z przewozem uchodźców


W 2021 i 2022 r. przeprowadzone zostały jednak remonty dwóch fragmentów: od Sanoka do Uherzec Mineralnych i od Uherzec do Ustrzyk. Pierwszy był związany ze skierowaniem do cieszącej się rosnącą popularnością wśród turystów miejscowości sezonowych kursów PKP Intercity, drugi zaś z koniecznością zapewnienia transportu dla uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski w pierwszych tygodniach po rosyjskiej inwazji. Nie wznowiono wówczas ruchu międzynarodowego, ale pociągi specjalne mogły dojechać relatywnie blisko drogowego przejścia granicznego w Krościenku.

W minione wakacje po wyremontowanej trasie pojechały zaś pociągi regionalne finansowane przez samorząd województwa podkarpackiego. Ten zamówił obsługę weekendowych kursów sezonowych przez spółkę Polregio. W 2023 roku obsługa odcinka nie ma ograniczać się natomiast wyłącznie do sezonu letniego.

Data inauguracji przewozów jest bliska, ale nieznana


– Z początkiem 2023 roku planujemy uruchomić pociągi stałego kursowania na trasie z Sanoka do Ustrzyk Dolnych – zapowiada bowiem Daniel Kozik z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Choć do stycznia 2023 r. pozostało już tylko kilka dni, wciąż nie znamy jednak szczegółów oferty. Najprawdopodobniej do inauguracji przewozów całorocznych nie dojdzie zresztą tuż po Nowym Roku.

– Ze względu na uwarunkowania techniczno-organizacyjne nie jesteśmy jeszcze w stanie wskazać terminu, od kiedy ta oferta zostanie uruchomiona – twierdzi bowiem nasz rozmówca. Kiedy do wznowienia obsługi linii nr 108 ostatecznie dojdzie, będzie to oznaczać znaczącą poprawę sytuacji komunikacyjnej kilku miejscowości regionu, które dziś są w zasadzie całkowicie pozbawione dostępu do transportu publicznego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony