Partnerzy serwisu:

Podkarpacie. Inwestycje "okołokolejowe" z Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego 2019

jar, Rynek Kolejowy 11.02.2020 17

Podkarpacie. Inwestycje "okołokolejowe" z Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego 2019
fot. jar (2005)
Realizowany jedynie w województwie podkarpackim regionalny mechanizm finansowy przyczynił się do wykonania kolejnych inwestycji zlokalizowanych przy terenach kolejowych, a służących głównie społecznościom lokalnym. W 2019 r. zrealizowano 4 zadania. Na bieżący rok zaplanowano kontynuację projektu. Nie wiadomo, jaka będzie dalsza przyszłość Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego.
Wojewódzki FK w 2019 r.

W ubiegłym roku kontynuowany był projekt pn. Wojewódzki Fundusz Kolejowy. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, w 2019 r. zrealizowano 4 inwestycje o łącznej wartości 596 283,68 zł. W kwocie tej zawiera się dotacja z budżetu województwa w wysokości 50 tys. zł.

W ramach projektu beneficjenci zrealizowali cztery inwestycyjne. Gmina Lubaczów wykonała prace polegające utworzeniu miejsc postojowych dla rowerzystów oraz budowy chodnika przy stacji kolejowej w Baszni (linia kolejowa nr 101 Munina – Hrebenne). Gmina i Miasto Zagórz zrealizowało zadanie pn. „Budowa 20 miejsc postojowych dla samochodów osobowych”. Gmina Wojaszówka, którą przecina linia nr 106 Rzeszów Główny - Jasło wykonała inwestycję pn. „Budowa oświetlenia przy drodze gminnej w obrębie przejazdu kolejowego w Wojaszówce”. Samorząd miasta Jasło dokonał przebudowy fragmentu budynku byłego dworca PKP wraz z zagospodarowaniem jego otoczenia. Jak informowała jeden z lokalnych portalu, w budynku m.in. urządzono i udostępniono sanitariaty.

Projekt będzie realizowany w 2020 r., potem nie wiadomo

Realizacja projektu będzie kontynuowana. – Projekt „Wojewódzki Fundusz Kolejowy” będzie kontynuowany w roku bieżącym z uwagi na to, że ze względów proceduralnych część samorządów w nim uczestniczących wydłużyła termin realizacji na rok 2020 – wyjaśnia Aleksandra Gorzelak-Nieduży. Udzielająca informacji nie przesłała listy zadań jakie będą wykonane w najbliższych miesiącach.

Natomiast nie wiadomo, czy projekt będzie kontynuowany w następnych latach. - Na obecną chwilę nie zapadła jeszcze decyzja o kontynuowaniu tego projektu w nowej edycji. Dotychczasowe doświadczenie wskazuje na potrzebę kontynuowania takiego projektu. Wszystko będzie zależeć od wspólnego stanowiska jednostek samorządu terytorialnego, które głównie są beneficjentem i wykonawcą zadań w tym obszarze – wyjaśnia przedstawicielka biura prasowego.

Wojewódzki Fundusz Kolejowy….

to wspólna inicjatywa województwa podkarpackiego oraz 30 jednostek samorządu terytorialnego, położonych w pobliżu odcinków linii kolejowych: nr 68 Lublin - Przeworsk, nr 71 Rzeszów – Ocice, nr 91 Kraków Główny - Medyka, nr 101, nr 106 i nr 108. Projekt zakłada wsparcie finansowe udzielanym wzajemnie przez samorządy przy realizacji niewielkich inwestycji infrastrukturalnych na terenach położonych w rejonie stacji i przystanków kolejowych. W ramach projektu realizowane były inwestycje polegające m.in. na budowie miejsc postojowych dla samochodów i jednośladów, budowie chodników i oświetlenia, remoncie dróg gminnych oraz wykonaniu prac budowlanych w budynkach przejętych gminy od PKP. Działania te mają stanowić jeden z elementów zachęcających do korzystania z pociągów pasażerskich.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony