Partnerzy serwisu:

Połączenia Sanok – Komańcza możliwe w marcu 2018 r.

jar, Rynek Kolejowy 31.12.2017 162

Połączenia Sanok – Komańcza możliwe w marcu 2018 r.
Wagon motorowy w barwach SKPL - zdjęcie ilustracyjnefot. jar
Mimo wcześniejszych, optymistycznych zapowiedzi SKPL Cargo nie uruchomiło połączeń pasażerskich z Sanoka do Komańczy. Po stronie samorządów lokalnych sprawa wymagała rozstrzygnięć o charakterze proceduralnym i finansowym. Jest szansa, że wagon motorowy przewoźnika zacznie wozić pasażerów wiosną przyszłego roku.
W sierpniu tego roku informowaliśmy o planach uruchomienia kolejowych połączeń z Sanoka przez Zagórz do Komańczy. Połączenie miało być organizowane przez powiat sanocki, a przewoźnikiem – SKPL Cargo, które w tym rejonie w sierpniu uruchamiało pociągi w dni robocze. Według wstępnych założeń, od początku października spółka miała uruchamiać 3 pary pociągów na dobę. Więcej na temat projektu można przeczytać tutaj.

Pociąg pojedzie wiosną?

Do uruchomienia połączeń jednak nie doszło. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Albert Mikołajczyk z SKPL Cargo, najwcześniej pociągi pojadą w marcu przyszłego roku. Opóźnienie względem optymistycznego terminu wynikało z konieczności podjęcia różnych decyzji przez właściwe organy samorządów lokalnych, m.in. aktualizacji planów transportowych, zapewnienia odpowiednich środków finansowych z budżetów na funkcjonowanie połączenia, wyboru jednostki samorządu terytorialnego, który będzie organizatorem przewozów.

SKPL Cargo zainteresowane obsługą trasy

Jak zapewnia Albert Mikołajczyk, przewoźnik jest zainteresowany przewożeniem osób w rejonie Bieszczadów. – SKPL pozostaje w stałej gotowości do uruchomienia przewozów na liniach 107 i 108. Z tego też powodu nadal nie ewakuowaliśmy swojego motoraczka z Zagórza – podkreśla. Co ciekawe, wagon motorowy spółki uczestniczył w inauguracji weekendowego połączenia Kraków – Jasło – Kraków, realizowanego przez Koleje Małopolskie.

Utrzymać kolej pasażerską

Inicjatywa kilku samorządów niższych szczebli, położonych w południowo–wschodniej części regionu to niejako odpowiedź na czasowe wstrzymanie realizacji połączeń kolejowych, organizowanych przez Marszałka Województwa Podkarpackiego. Na czas modernizacji odcinka linii nr 106 Rzeszów – Jasło, na południe od ostatniego z wymienionych miast, wstrzymano realizację przewozów kolejowych, nawet bez zapewnienia komunikacji zastępczej. Pociągi na tę trasę mają wrócić w czerwcu przyszłego roku. Więcej można przeczytać tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony