Partnerzy serwisu:

Podkarpackie: Pociągi na Słowację raczej nie w tym roku

Dominik Lebda 26.07.2016 166

Podkarpackie: Pociągi na Słowację raczej nie w tym roku
Stacja MedzilaborceFotl Ondřej Žváček/wikipedia.org
Województwo podkarpackie chce uruchomić regularne połączenia do słowackiej miejscowości Medzilaborce, ale ze względu na procedury, może nastąpić to dopiero w przyszłym roku.
W długi majowy weekend relacja „Bieszczadzkiego Żaczka” z Rzeszowa do Komańczy została wydłużona do Łupkowa. Pisaliśmy o tym tutaj. Połączenie cieszy się coraz większą popularnością, co przesądziło o obsłudze trasy większym niż początkowo składem. Od pierwszych dni funkcjonowania pociągu, aktywiści kampanii „KochamKolej.pl” oraz władze województwa, czynią starania nad wprowadzeniem regularnych kursów „Żaczka” nie tyle do Łupkowa, co do słowackich Medzilaborzec.

Wysiłek aktywistów nad promocją połączenia doceniają pasażerowie, którzy z pociągu korzystają coraz liczniej. Mogą oni, na podstawie posiadanego biletu, skorzystać z rozbudowanej „siatki” zniżek oferowanych np. przez muzea, schroniska czy restauracje. Nie bez powodu organizatorom przedsięwzięcia zależy, by pociąg docierał aż na Słowację. Niestety złożoność sprawy, uwarunkowana przepisami w Polsce i Słowacji, utrudnia finalizację założeń. Uruchomienie połączeń transgranicznych, zdaniem przedstawicieli podkarpackiego urzędu marszałkowskiego, musi rozpocząć zawarcie stosownych umów na poziomie resortu transportu.

– Województwo podkarpackie dąży do uruchomienia regularnego połączenia kolejowego w relacji do Medzilaborzec na Słowacji, jednak obecnie uruchomienie regularnego połączenia wiąże się z koniecznością spełnienia wielu uwarunkowań niezależnych od Województwa Podkarpackiego. Chodzi zarówno o kwestię zawarcia umów na poziomie resortu transportu, czyli po stronie rządowej, jak i uzyskania od strony słowackiej dopuszczenia posiadanego przez UMWP bądź Operatora taboru. To z kolei leży w gestii instytucji zarządzającej bezpieczeństwem na kolei sieci kolejowej – tłumaczy „Rynkowi Kolejowemu” Daniel Kozik z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. 

Jak tłumaczy Daniel Kozik, kolejnym warunkiem jest poczynienie wzajemnych uzgodnień pomiędzy przewoźnikiem polskim i słowackim w zakresie ustalenia rozkładu jazdy, taryf oraz sposobu rozliczeń. Zakres oferty obejmujący relację, termin kursowania oraz liczbę połączeń jest właśnie przedmiotem ustaleń, które obejmują również kwestię pozyskania źródeł finansowania. Niestety, jak podkreśla przedstawiciel woj. podkarpackiego, z uwagi na powyższe mało prawdopodobne jest uruchomienie regularnych połączeń na Słowację w okresie wakacyjnym 2016 roku. Niemniej, jak informują aktywiści "KochamKolej.pl", dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, 27 sierpnia i 24 września zostaną zorganizowane dwa kolejowe wyjazdy do Medzilaborzec. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony