Partnerzy serwisu:

Podkarpackie: Kolej aglomeracyjna i pojemniejsze składy na zelektryfikowanej linii 71

Kasper Fiszer 05.11.2021 4,3k

Podkarpackie: Kolej aglomeracyjna i pojemniejsze składy na zelektryfikowanej linii 71
Stacja Kolbuszowafot. Marek Proszak, domena publiczna
Za nieco ponad miesiąc obsługę kursów regionalnych z Rzeszowa w kierunku Stalowej Woli i Lublina przez Kolbuszową mają przejąć jednostki elektryczne. W 2022 r. rozbudowana ma zostać natomiast oferta na podrzeszowskim odcinku linii nr 71. Przypomnijmy, że jeszcze kilkanaście lat temu ta podkarpacka trasa pozostawała zamknięta.
Na początku tego roku zakończyła się elektryfikacja linii kolejowej nr 71 Ocice – Rzeszów Główny, co kończy proces modernizacji tej podkarpackiej trasy, która umożliwia wyjazd w kierunku województwa lubelskiego. Rzeszowski urząd marszałkowski zapewnia, że za kilka tygodni przełoży się to na poprawę oferty dla podróżnych. Pierwsze zmiany mają być zauważalne 12 grudnia, a więc w dniu wejścia w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów.

Więcej kursów na odcinku aglomeracyjnym

– Planowane zakończenie elektryfkacji linii nr 71 pozwoli zaproponować pasażerom podróżującym w relacjach Rzeszów – Stalowa Wola i Rzeszów – Lublin realizację ich kursów pojemniejszym taborem elektrycznym – zapowiada Monika Konopka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Wówczas zmiany nie będą jednak obejmować liczby realizowanych kursów. Ta ma zwiększyć się ok. trzy tygodnie później.

– Samorząd województwa podkarpackiego planuje od pierwszych dni nowego 2022 r. uruchomić ofertę połączeń Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej na odcinku Rzeszów – Kolbuszowa – mówi nasza rozmówczyni. Nie wskazuje przy tym póki co liczby dodatkowych kursów, jakie mają być realizowane na podrzeszowskim fragmencie linii. Pociągi na zelektryfikowanej trasie obsłuży Polregio.

Niemal dekada przerwy w ruchu


Przypomnijmy, że jeszcze nieco ponad dekadę temu linia kolejowa nr 71 nie była w ogóle obsługiwana w ruchu pasażerskim. Osobowe pociągi zniknęły z tej trasy w 2000 r. w ramach dużej redukcji połączeń regionalnych, jaka odbyła się wówczas w skali całego kraju. W 2006 r. przeprowadzono jednak pewne prace infrastrukturalne, m.in. na stacji Kolbuszowa, a w 2007 r. uruchomiono pierwsze trzy pary kursów relacji Rzeszów – Kolbuszowa – Rzeszów, które z powodu braków taborowych były częściowo obsługiwane klasycznymi składami zestawionymi z lokomotywy i wagonów.

Niedługo potem na linię wróciły pociągi towarowe, a pod koniec 2009 r. otwarty dla ruchu pasażerskiego został odcinek Kolbuszowa – Ocice. Tym samym przywrócony został przerwany niemal dekadę wcześniej ciąg komunikacyjny z Lublina i Stalowej Woli do Rzeszowa.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony