Partnerzy serwisu:

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna zamieniła się w Autobusową

Michał Szymajda 29.06.2022 7,1k

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna zamieniła się w Autobusową
Pociąg PKA na stacji Rzeszów GłównyFot. ms
Sztandarowy projekt Podkarpacia – stworzenie siatki kolejowych połączeń aglomeracyjnych wokół Rzeszowa – poniósł tego lata porażkę. Na trzech z czterech linii zamiast pociągów kursują autobusy, a jedne z najnowocześniejszych pociągów w Polsce często bezczynnie wygrzewają się w słońcu.
Już pod koniec marca pisaliśmy, że autobusy zastąpiły pociągi na liniach PKA do Strzyżowa (trakcja spalinowa) oraz do Dębicy, na odcinku od Rzeszowa Głównego do Sędziszowa Małopolskiego (pociągi kursują między Sędziszowem a Dębicą). To od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut wydłużyło czas przejazdu po liniach i sprawiło, że pasażerowie zaczęli mocno narzekać na dopiero co wprowadzoną ofertę. Na obu liniach komunikacja zastępcza będzie działać aż do końca września. Powód? PKP PLK buduje przy torach przystanki, które mają być obsługiwane przez pociągi PKA.

Do Kolbuszowej także autobusem

Ale to nie koniec. Z siatki połączeń wypadła właśnie trzecia z linii – z Rzeszowa do Kolbuszowej, gdzie na większości trasy także jeżdżą autobusy. – Prace wymagają zmian w organizacji ruchu pociągów. Informacje o zmianach uwzględnione zostały z wyprzedzeniem w rozkładzie jazdy. Od 12 czerwca przewidziano komunikację zastępczą na jednotorowej trasie Rzeszów – Kolbuszowa, w tym do końca lipca na odcinku Głogów Młp. – Kolbuszowa, a od 1 sierpnia do 3 września na odcinku  Kolbuszowa – Rzeszów Główny –  czytamy w informacji z PKP PLK. Dodajmy, że komunikację zastępczą wprowadza się tu za wszystkie pociągi PKA zaledwie po 6 miesiącach działania linii i prób namówienia pasażerów do zmiany przyzwyczajeń transportowych (czemu nie przysłużył się zapewne tragiczny wypadek, który miał miejsce na linii krótko po jej uruchomieniu). Dlaczego na okres wakacji część linii nr 71 z Rzeszowa do Kolbuszowej jest zamknięta?

– W połowie czerwca rozpoczęły się prace przy budowie trzech nowych przystanków: Kolbuszowa Górna, Głogów Małopolski Osiedle Niwa i Rzeszów Północny (…). Zakres robót na trasie Rzeszów – Kolbuszowa obejmie również budowę dodatkowych peronów na stacji Kolbuszowa i na przystanku Zaczernie oraz dwóch mijanek. Nowe obiekty zwiększą możliwości podróży pociągiem – napisała Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK. W ubiegłym roku linia także była zamknięta z uwagi na elektryfikację.  

Przez inwestycje dla dobra PKA cierpi... PKA

Łącznie na Podkarpaciu PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują 14 nowych przystanków. Ponadto, PLK wybudują blisko 5-kilometrowe połączenie do lotniska w Jasionce z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie przystanek Park technologiczny.

Od początku zwracamy uwagę na niedoskonałości w projekcie PKA. Na problemy wskazywaliśmy w tekście "Linia Rzeszów – Strzyżów w przebudowie. Nowoczesne pociągi odstawione". Obecnie nowoczesnymi pociągami PKA możemy dojechać bez przesiadek na autobusy wyłącznie z Rzeszowa do Przeworska (do znacznie większego od Przeworska miasta Jarosław, położonego zaledwie 15 kilometrów dalej na wschód, pociągi PKA nie docierają). 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony