Partnerzy serwisu:

Podkarpacie: Czy marszałek dofinansuje Sanocką Kolej Powiatową?

Roman Czubiński 05.01.2021 98

Podkarpacie: Czy marszałek dofinansuje Sanocką Kolej Powiatową?
Dworzec w Sanokufot. Rafał Jasiński
Trwają starania o uruchomienie dodatkowych kursów pociągów osobowych na terenie powiatu sanockiego. Komisja Gospodarki i Infrastruktury Sejmiku Województwa Podkarpackiego przyjęła wniosek o dofinansowanie zadania z wojewódzkiego budżetu. Na początek Sanocka Kolej Powiatowa miałaby obsługiwać odcinek Sanok – Nowy Łupków.
W myśl dokumentu zadanie miałoby być realizowane od lipca do grudnia bieżącego roku. Liczba założonych kursów wydaje się stosunkowo niewielka – między Sanokiem a Nowym Łupkowem miałyby kursować dwie pary pociągów na dobę. Obecnie na odcinku tym nie kursują żadne pociągi regionalne: do Zagórza można dojechać z Sanoka tylko dwoma kursami PKP IC na dobę (TLK „Wetlina” i „Bieszczady”), a dalej w stronę Łupkowa kolej pasażerska nie dociera w ogóle.

Dofinansowanie przewidzianych do uruchomienia pociągów miałoby kosztować w ciągu pół roku ok. 600 tysięcy złotych. Jest to kwota znacznie wyższa od tej, którą podawali pomysłodawcy pod koniec ubiegłego roku – według ówczesnych wyliczeń koszt miał wynosić 500 tys. zł rocznie. Do budżetu województwa miałaby jednak zostać zwrócona część wpływów ze sprzedaży biletów. Przewozy zamierza dofinansować także powiat sanocki.

Wniosek do budżetu województwa złożyła radna Monika Brewczak w porozumieniu z władzami powiatu sanockiego. Nie wiadomo, czy postulat zostanie uwzględniony w uchwale budżetowej, którą Sejmik musi uchwalić do końca marca. Dotychczas – o czym pisaliśmy w grudniu – władze województwa niechętnie odnosiły się do inicjatywy, zarzucając władzom powiatu jej niedostateczne przygotowanie oraz twierdząc, że na pociągi nie ma popytu. Pomysłodawcy SKP, a także przedstawiciele SKPL, odpowiadają, że osiągniecie wysokiej frekwencji wymaga długofalowej stabilności oferty, której dotychczas bardzo w regionie brakowało.

Cel przedsięwzięcia znanego pod roboczą nazwą „Sanocka Kolej Powiatowa” to zmniejszenie wykluczenia transportowego, z którym od dawna borykają się mieszkańcy południowo-wschodniej części powiatu. Dodatkową korzyścią ma być ułatwienie dojazdu w Bieszczady dla turystów w sezonie wakacyjnym. Docelowo pociągi mają kursować w trzech podstawowych relacjach: Besko – Zagórz, Sanok Dąbrówka – Łupków i Sanok Dąbrówka – Ustrzyki Dolne, zapewniając największą częstotliwość na wspólnym odcinku Zagórz – Sanok. Operatorem mogłoby być SKPL lub Polregio.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony