Partnerzy serwisu:

Priorytet pociągów PKP IC pogorszył rozkład jazdy między Nowym Targiem a Zakopanem

Kasper Fiszer 11.09.2018 6k

Priorytet pociągów PKP IC pogorszył rozkład jazdy między Nowym Targiem a Zakopanem
Pociągi regionalne w Zakopanemfot. Kasper Fiszer
Za tydzień zmieni się rozkład jazdy na trasie z Nowego Targu do Zakopanego. Korekta obejmie kurs dowożący do stolicy Podhala na godzinę 8:00. Przez pierwsze kilkanaście dni pociąg ten odjeżdża ok. 20 minut wcześniej niż chciałby tego przewoźnik. 
Po wprowadzeniu wrześniowej korekty rozkładu jazdy zmieniły się godziny kursowania pociągów Podhalańskiej Kolei Regionalnej, która obejmuje trasę Nowy Targ – Zakopane. W wyniku zmian pasażerowie utracili możliwość dogodnego dojazdu na godzinę 8:00 do Zakopanego. Jak zapowiadają Przewozy Regionalne, niebawem wprowadzone zostaną powtórne zmiany, które wyeliminują problem.

PR nie chciały zmiany godziny kursowania

– Pociąg Regio nr 30501 z Suchej Beskidzkiej do Zakopanego, który w ramach poprzedniego rozkładu jazdy przyjeżdżał do Zakopanego o godzinie 7:31, nie został zlikwidowany. Jego godziny kursowania zostały zmienione i pociąg przyjeżdża do swojej stacji docelowej o godz. 7:10, czyli 21 minut wcześniej – mówi Dominik Lebda, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych. Przyznaje przy tym, że nie jest to rozwiązanie optymalne.

– Przy opracowywaniu rozkładu jazdy pociągów Polregio bierzemy pod uwagę m.in. sugestie pasażerów czy popularność danego połączenia. Mając to na względzie, w trakcie prac nad obecnie obowiązującym rozkładem jazdy (ważnym od 2 września do 20 października) złożyliśmy wniosek o przydzielenie trasy dla pociągu nr 30501 z godzinami kursowania niezmienionymi względem poprzedniej edycji rozkładu jazdy – podkreśla. – Ostateczny kształt rozkładu jazdy przygotowywanego przez zarządcę infrastruktury, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe, zależy jednak od wielu czynników – dodaje.

PR złożyły wniosek o przywrócenie poprzednich godzin kursowania

Według jego relacji PKP PLK przyjęły wniosek PKP Intercity dotyczący pociągu relacji Zakopane – Gdynia Gł. odjeżdżającego z Zakopanego o 7:23. – Z tego powodu nie było możliwości przepuszczenia pociągu Regio na odcinku Nowy Targ – Zakopane przy jego odjeździe o 7:06 (jak w poprzedniej edycji rozkładu) – twierdzi Dominik Lebda. – Spółka PKP IC posiada wyższą kategorię pociągów wedługg klasyfikacji stosowanej przez PKP PLK, stąd ma pierwszeństwo w konstruowaniu rozkładu jazdy. Nie ma możliwości negocjowania samego priorytetu trasowania pociągów – dodaje.

Mimo to PR 13 lipca złożyły uwagi do projektu rozkładu przygotowanego przez zarządcę infrastruktury. Dominik Lebda informuje, że przewoźnik zaopiniował negatywnie m.in. zmianę godziny odjazdu wspomnianego kursu. – Po zakończeniu prac nad rozkładem przekazaliśmy natomiast wniosek o przywrócenie godzin kursowania naszego pociągu, co nastąpi 17 września – zapowiada rzecznik prasowy PR. Trzy dni wcześniej kończy kursowanie pociąg PKP Intercity „Witkacy”.

Przypomnijmy, że kwestię priorytetu dla poszczególnych przewoźników podczas konstrukcji rozkładu jazdy podnosiła niedawno Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony