Partnerzy serwisu:

Pocztówka z wakacji Polregio – TOP7 ziemi lubuskiej

inf. pras 30.08.2020 1,6k

Pocztówka z wakacji Polregio – TOP7 ziemi lubuskiej
Fot. PolRegio
W ostatniej już odsłonie cyklu „Pocztówek z wakacji” Polregio pokazuje najbardziej ekscytujące walory ziemi lubuskiej, jak potocznie nazywane jest województwo lubuskie. Zachodnia Polska to obszar, który wytrawny podróżnik może odkrywać wciąż na nowo. A czego na pewno nie można przegapić? Poniższej przedstawiamy ranking największych atrakcji regionu zwłaszcza dla miłośników rowerów, a w nim: urokliwe tereny przyrodnicze, piękne zabytki i wiele innych atrakcji turystycznych.
1. Park Ujście Warty
Zestawienie otwiera malowniczy obszar o powierzchni 8074 hektarów obejmujący rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry. Park założony został w 2001 roku w celu ochrony unikatowych terenów podmokłych, rozległych łąk, pastwisk oraz trzęsawisk, które są jedną z najważniejszych w Polsce i całej Europie ostoją ptaków wodnych i błotnych - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: podczas pierzowiska i w trakcie migracji. To doskonałe miejsce do obserwacji gatunków takich jak m.in. derkacz, wodniczka, rycyk, żuraw, bączek czy rybitwa czarna. Niekiedy, w ciągu jednego dnia odnotowywano tu 250 tys. ptaków! Ponadto w parku stwierdzono istnienie 39 gatunków ssaków, 35 gatunków ryb i 500 gatunków roślin. Ujście Warty należy do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 skupiającej obszary o najcenniejszych i najbardziej reprezentatywnych walorach przyrodniczych dla naszego kontynentu. Najbliższy przystanek pociągów Polregio znajduje się w graniczącym z Parkiem Kostrzynie nad Odrą.

2. Międzyrzecki Rejon Umocnieniowy
Imponujący system umocnień dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy stworzony został przez Niemców w latach 1934–1944. Zlokalizowana nieopodal Międzyrzecza kompozycja rozciąga się na przestrzeni ponad 80 kilometrów pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą i oferuje unikatowe obiekty militarne oraz największe podziemia fortyfikacyjne na świecie. Labirynty tuneli, hal i dworców kolejowych, wybudowanych kilkadziesiąt metrów pod ziemią, fascynują nowatorskimi, jak na tamte czasy, rozwiązaniami technicznymi oraz swoim rozmachem - szacuje się, że korytarze mają niemal 35 kilometrów długości! Ale to nie wszystko. Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są również największym i najważniejszym zimowiskiem nietoperzy w Środkowej Europie. Co roku zimuje tam nawet do 30 000 osobników należących do 12 gatunków. Ruch turystyczny na terenie fortyfikacji trwa cały rok, a zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodników. Pociągi Polregio zatrzymują się na stacji Międzyrzecz, oddalonej o 15 kilometrów od Międzyrzecza.

3. Łagów
Łagów, do którego dostać się można bezpośrednio (w soboty, do 12 września) pociągiem Polregio, nazywany jest nieprzypadkowo perłą województwa lubuskiego. Niewielka, ale za to bardzo urokliwa i do tego malowniczo położona pomiędzy jeziorami - Łagowskim i Trześniowskim - miejscowość przyciąga wielu turystów z kraju i zagranicy. Najcenniejszym zabytkiem Łagowa jest bez wątpienia jego zachowana architektura, na czele z wznoszącym się ponad innymi zabudowaniami zamkiem Joanitów. Średniowieczna warownia obecnie mieści hotel i restaurację, ale wieża zamkowa udostępniona jest do zwiedzania, oferując przepiękny widok na łagowskie jeziora i lasy. Łagów to wspaniałe miejsce na wypoczynek, zarówno leniwy, jak i aktywny. Liczne szlaki piesze i rowerowe czy możliwość uprawiania sportów wodnych (w tym nurkowania) sprawia, że ciężko się tu nudzić! A wszystko to, w okolicznościach pięknej i naturalnej przyrody.

4. Park Mużakowski
Obszar ten uznawany za wspaniały przykład sztuki ogrodowej w stylu angielskim, założył w pierwszej połowie XIX wieku książę Herman Puckler-Muskau, wybitny znawca i twórca ogrodów krajobrazowych. Park Mużakowski zajmuje obszar 728 hektarów powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką. Niewątpliwie najważniejszą atrakcją, a zarazem największą budowlą znajdującą się w parku jest Nowy Zamek, wzniesiony w XVI wieku w stylu renesansowym. Do miejsc polecanych przez przewodników uwadze zwiedzających, należą również Most Książęcy, Most nad Wąwozem i Most Królewski z ażurową balustradą. Turyści mogą przemierzać Park pieszo, rowerem lub bryczkami, a wzdłuż wyznaczonych tras znajduje się wiele punktów widokowych. 2 lipca 2004 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował jednogłośnie o wpisaniu Parku Mużakowskiego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najbliższy przystanek pociągu Polregioznajduje się w Tuplicach, oddalonym o 20 kilometrów od Parku. Propozycja atrakcyjna dla rowerzystów.

5. Jezioro Sławskie
Położone na Pojezierzu Sławskim, mające ponad 850 hektarów powierzchni Jezioro Sławskie stanowi największy akwen województwa lubuskiego. Linia brzegowa jeziora jest bardzo urozmaicona. Znajdują się tu liczne zatoki, półwyspy oraz wyspy, których łączna powierzchnia wynosi ponad 10 hektarów. Wokół jeziora zlokalizowanych jest wiele ośrodków wypoczynkowych, a także liczne pola namiotowe. Nad Jeziorem Sławskim istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego oraz rejsu stateczkiem, a akwen z racji swojej powierzchni, sprzyjających wiatrów, a także dobrej infrastruktury, od wielu lat jest chętnie odwiedzany przez fanów żeglugi i windsurfingu. W samej Sławie atrakcją dla spacerowiczów jest bardzo ładnie zagospodarowane nabrzeże - z pomostem, plażą, licznymi punktami gastronomicznymi oraz atrakcjami dla dzieci. Podróżując pociągiem Polregio najlepiej wysiąść na oddalonej o ok. 22 kilometry od Sławy stacji Wschowa. To ciekawa propozycja dla miłośników rowerów.

6. Figura Chrystusa Króla
Figura w Świebodzinie wzniesiona została w 2010 roku, według projektu polskiego rzeźbiarza Mirosława Pateckiego i jest najwyższą na świecie rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa. Swoim wyglądem nawiązuje do słynnego pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, ale jest od niego wyższa o 6 metrów. Ciężar konstrukcji szacowany jest na ponad 440 ton, zaś całkowita wysokość pomnika wynosi 36 metrów, z czego 33 metry przypada na figurę Jezusa, a 3 metry na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Rzeźba wzniesiona została na liczącym 16,5 metra wysokości, sztucznie usypanym kopcu. Figura Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie jest celem bardzo wielu wędrówek zarówno pielgrzymów z Polski, jak i z zagranicy. Wybierając się w okolice Świebodzina pociągiem Polregio, najlepiej wysiąść na oddalonej o 2 kilometrów od Figury Chrystusa Króla stacji w Świebodzinie.

7. Lubuski szlak wina i miodu
Nie trzeba jechać do Włoch czy Francji, żeby spróbować turystyki winiarskiej. W okolicach Zielonej Góry znajdują się jedne z najstarszych upraw winorośli w Polsce, a także nazywany polską Toskanią – Lubuski szlak wina i miodu. Dbają o niego lubuscy muzealnicy i regionaliści, jak również mieszkańcy województwa. Szlak to obecnie przeszło pięćdziesiąt miejsc, gdzie poznać można historię lubuskiego winiarstwa oraz pszczelarstwa. Lubuski szlak wina i miodu umożliwia zwiedzanie okolicznych winnic, zakup wina, miodu i lokalnych pamiątek. Znaleźć można tu takie gatunki win jak m.in. Pinot Noir, Regent, Traminer czy Saint Laurent. Na podróżnych czekają noclegi we współpracujących z winiarzami i pszczelarzami hotelach oraz gospodarstwach agroturystycznych. Dodatkowych atrakcji zwiedzającym region dostarczają malownicze lasy oraz pojezierze wokół których biegnie pętla szlaku. Pociągiem Polregio dostać się można bezpośrednio do Zielonej Góry. Jest to największe miasto regionu i jednocześnie idealny punkt na start wędrówki po Lubuskim Szlaku wina i miodu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony