Partnerzy serwisu:

Pociągiem z Polski do Chorwacji. Jest zgoda dla RegioJet

Jakub Madrjas 28.01.2022 16,1k

Pociągiem z Polski do Chorwacji. Jest zgoda dla RegioJet
Fot. RK/CC0
Polski Urząd Transportu Kolejowego udzielił czeskiemu RegioJet zgody na uruchomienie pociągów z Krakowa do Splitu i Rijeki w Chorwacji. Nie jest pewne, czy ruszy już tego lata. 
O planach ekspansji czeskiego przewoźnika RegioJet pisaliśmy jesienią. Chce uruchomić pociągi zarówno kursujące po Polsce, jak i nocne międzynarodowe. Jednym z najbardziej interesujących planowanych połączeń jest pociąg Kraków - Split/Rijeka.

Wniosek o otwarcie tej trasy przewoźnik złożył od Urzędu Transportu Kolejowego we wrześniu 2021 roku. Teraz UTK wydał na to zgodę, obowiązującą od 15 czerwca 2022 r. do 26 września 2026 r. Jak już pisaliśmy, nie będzie można kupić biletów w relacji krajowej, a wyłącznie poza granice Polski (w pozostałych krajach nie będzie takich ograniczeń.

Na pociąg tego lata jest już za późno??


Pociąg miał ruszyć już tego lata, ale nie jest to jeszcze przesądzone. Przewoźnik wciąż nie uruchomił w Polsce swoich pociągów, mimo posiadanej już zgody na trasę Przemyśl - Praga. Plany krzyżuje pandemia i ciągłe zmiany w obostrzeniach dotyczących podróży. Ale nie tylko. - Decyzja otwartodostępowa to wyłącznie formalność administracyjna, którą należy spełnić, by przejść do kolejnego etapu przygotowań. Dopiero po uzyskaniu decyzji przewoźnik może rozpocząć jakiekolwiek działania związane z uruchomieniem nowego połączenia kolejowego, nie wyłączając oceny aktualnych własnych uwarunkowań operacyjnych - mówi "Rynkowi Kolejowemu" Michał Plaza, manager w RegioJet. 

- Biorąc pod uwagę, że brak decyzji uniemożliwiał wcześniejsze zawnioskowanie o dostęp do infrastruktury, to uzyskanie korzystnego dla RegioJet slotu może być w obecnym rozkładzie jazdy już niezwykle trudne - przyznaje Plaza. 

Czesi polubili wyjazdy pociągiem do Chorwacji


Zgodnie z rozkładem, który już publikowaliśmy, rozpocznie kurs w Krakowie o 15:30 i przez Katowice (odjazd o 16:28), Tychy, Rybnik, Wodzisław Śląski, Ostawę, Hranicę na Morawie, Przerów, Otrokowice, Brzecław, Wiedeń, Wiener Neustadt, Graz, Zagrzeb dotrze do Ogulina. Tu zostanie rozłączony. Jedna jego część pojedzie do Splitu (przyjazd o 12:21), druga do Rijeki (przyjazd o 8:36). W składzie ma być od 7 do 15 wagonów z miejscami do siedzenia i leżenia. Powrót ze Splitu zaplanowano na godzinę 15:30 (z Rijeki o 18:35). Nie wiadomo jeszcze, ile par pociągów tygodniowo zostanie uruchomionych.

Podobne połączenia, uruchomione przez RegioJet z Pragi nad chorwackie morze cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przewoźnik uruchamiał je codziennie. Zainteresowanym Czytelnikom polecamy naszą relację z pokładu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony