Partnerzy serwisu:

UTK zachęca do wakacyjnych podróży pociągiem

inf. pras 02.08.2020 6,8k

UTK zachęca do wakacyjnych podróży pociągiem
fot. PolRegio
Kolej to świetny wakacyjny środek transportu, a do tego sama podróż może być atrakcją. Piękne widoki z okna wagonu można podziwiać na wielu trasach w Polsce. Pociągi jeżdżą prawie brzegiem morza przez malownicze wiadukty, czy przez ponadkilometrowy tunel. Urokliwych tras kolejowych w naszym kraju nie brakuje – pisze Urząd Transportu Kolejowego i podpowiada, gdzie można wybrać się na ciekawą wycieczkę pociągiem.
Wybór pociągu jako środka transportu, którym dotrzemy na wymarzony urlop, jest bardzo dobrym pomysłem. Umożliwi nam jednoczesne zrelaksowanie się podczas podróży oraz podziwianie pięknych krajobrazów zza okna wagonu.

Transport kolejowy ma także inne zalety:
  • oszczędność pieniędzy przy wcześniejszym zakupie biletu oraz możliwość skorzystania z ulg ustawowych czy handlowych, przy jednoczesnym uniknięciu opłat za autostradę i paliwo;
  • korzyść dla środowiska - pociąg jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu;
  • bezpieczeństwo;
  • wygodę (coraz nowszy tabor, możliwość skorzystania z wagonów z miejscami do leżenia, wagonów sypialnych, w wybranych składach dostęp do bufetu).
Podróż pociągiem może być także celem samym w sobie, np. podczas weekendowego zwiedzania Polski, gdy nastawiamy się na podziwianie wyjątkowych krajobrazów, jakie towarzyszą podróżnym na niektórych liniach kolejowych.

Bałtyk z okna pociągu

Jedną z najbardziej urokliwych linii kolejowych w Polsce jest bez wątpienia przebiegająca przez Półwysep Helski 35-kilometrowa trasa między Władysławowem a Helem, oferująca miejscami zarówno widok na Morze Bałtyckie, jak i Zatokę Gdańską. Atrakcje dostępne po wyjściu z pociągu to m.in. Fokarium oraz Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, gdzie przejechać się można także koleją wąskotorową. We Władysławowie czeka na nas wieża widokowa w Domu Rybaka, a wzdłuż półwyspu ciągną się piękne piaszczyste plaże.

Z uroków tej linii możemy korzystać cały rok dzięki pociągom Polregio kursującym w relacji Gdynia Główna – Hel. W sezonie wakacyjnym na Mierzeję Helską możemy dojechać również pociągami PKP Intercity jadącymi m.in. z Katowic, Warszawy, Lublina, Krakowa czy Jeleniej Góry. Pociągi w kierunku Helu zatrzymują się również w innych atrakcyjnych miejscowościach, np. w Chałupach, Jastarni czy Juracie.

Żelazną drogą do stolicy polskich tatr

Równie pięknym widokiem może być krajobraz polskich Tatr, do których także dotrzemy pociągiem. Przy ładnej pogodzie Tatry z okna wagonu zobaczymy już za przystankiem Pyzówka, położonym na Przełęczy Sieniawskiej. Wybierając się w podróż do Zakopanego możemy liczyć przede wszystkim na bliskość górskiej natury. Zakopane jest świetnym punktem do rozpoczęcia wędrówek po okolicy, np. na Gubałówkę, Morskie Oko czy Giewont. Możemy również wybrać się na spacer po Krupówkach lub wjechać kolejką na Kasprowy Wierch.

Jadąc w Tatry warto zrobić przerwę w Chabówce, by odwiedzić Skansen Taboru Kolejowego. Do Zakopanego w ciągu całego roku kursują pociągi Polregio oraz PKP Intercity, choć z powodu prac remontowych poza sezonem na części trasy są zastępowane komunikacją autobusową. Do tego miasta docierają pociągi bezpośrednie m.in. z Gdyni, Warszawy, Katowic, Bydgoszczy, Poznania oraz Szczecina. W części z nich kursują wagony sypialne, dzięki którym do stolicy polskich Tatr dotrzemy o poranku wyspani i gotowi do zwiedzania. W weekendy można skorzystać z oferty Kolei Śląskich na trasie Katowice – Zakopane.

Dolnośląskie tunele i wiadukty

Jedną z najciekawszych linii kolejowych w Polsce jest trasa łącząca Wałbrzych z Kłodzkiem. Wybierając się nią w podróż będziemy mogli podziwiać uroczy obszar Gór Sowich, przejedziemy licznymi wiaduktami o wysokości nawet 40 metrów, a także tunelami, a w tym Tunelem pod Małym Wołowcem – najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce o długości ponad 1,6 km. Łącznie na tej trasie znajdują się 3 tunele, 9 stalowych mostów i aż 45 wiaduktów.

Podczas wycieczki, oprócz atrakcji przyrodniczych, będziemy mogli zwiedzić Twierdzę Kłodzko, Park Miniatur w Kłodzku lub Starą Kopalnię Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu. Połączenia na tej trasie zapewniają Koleje Dolnośląskie (niestety w związku z pracami modernizacyjnymi za część pociągów zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa). W okolicy można również poszukać legendarnego Złotego Pociągu - w Wałbrzychu znajduje się Zamek Książ.

Będąc w Kłodzku warto pojechać także do Kudowy-Zdroju. Również ta linia kolejowa jest bardzo malownicza. Przejedziemy po imponującym wiadukcie w Lewinie Kłodzkim (27 m wysokości, 120 m długości), możemy także zatrzymać się w uzdrowiskach Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój. Te wszystkie trzy miejscowości są dobrym punktem startowym do pieszych wycieczek w Góry Stołowe.

Dolny Śląsk obfituje w atrakcyjne trasy kolejowe. Górskie widoki zapewni także przejazd z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby, gdzie z okien pociągu możemy podziwiać panoramę Karkonoszy. Po wyjściu z pociągu duże wrażenie robi już sama stacja Szklarska Poręba Górna, której boczną granicę wyznacza wysoka na kilkanaście metrów skalna ściana. Do miejscowości tej docierają zarówno regionalne pociągi Kolei Dolnośląskich i Polregio (odpowiednio z Wrocławia i Poznania), jak i dalekobieżne PKP Intercity (z Białegostoku i Warszawy). Szklarska Poręba to jednak nie tylko góry – w mieście zwiedzimy także Chatę Walońską oraz dom malarza Wlastimila Hofmana.

Pociągiem wzdłuż popradu i granicy państwa

Jeśli widokiem pięknych górzystych terenów chcemy cieszyć się przez wiele godzin, zdecydowanie warto polecić linię kolejową biegnącą od Tarnowa do Krynicy-Zdroju, popularnie zwaną „kryniczanką”. Pierwsze górzyste tereny ucieszą nasze oko już kilka minut po wyruszeniu z Tarnowa. Ta jednotorowa linia kilometrami wije się wzdłuż Białej i Popradu, licznych skarp i granicy polsko-słowackiej. Pociągi po drodze zatrzymują w licznych miejscowościach uzdrowiskowych, jak m.in. Piwniczna-Zdrój, Łomnica-Zdrój, Żegiestów-Zdrój czy Muszyna-Zdrój. Fragment kolejowej kryniczanki tworzy tzw. pętla grybowska – torowe serpentyny, na których średnie pochylenie szlaku wynosi 20 promili.

Do Krynicy-Zdroju docierają lokalne pociągi Kolei Małopolskich i Polregio (z Tarnowa i Krakowa), a także dalekobieżne składy PKP Intercity (z Gdyni i Warszawy).

Połączenia wyłącznie wakacyjne

W sezonie wakacyjnym niektórzy przewoźnicy decydują się na uruchamianie połączeń, które nie są dostępne w ciągu całego roku. Warto przejechać nimi teraz, gdyż kolejna okazja będzie dopiero za rok. Przykładami takich sezonowych połączeń są:
  • Lębork – Łeba,
  • Koszalin – Mielno,
  • Białystok – Waliły (kursuje już od 29 maja),
  • Chełm – Włodawa.

Pociągiem przez granicę

Koleją możemy dotrzeć również do sąsiednich państw. W sezonie letnim bezpośrednie połączenia są dostępne na trasie Muszyna – Poprad-Tatry. Pociągi zatrzymują się w słynącej z pięknego zamku Starej Lubowli oraz w pobliskim Kieżmarku. Z Popradu możemy też łatwo dojechać do słowackiej części Tatr.

Druga, dostępna latem międzynarodowa trasa na Słowację prowadzi przez Przełęcz Łupkowską na Słowację. Od piątku do niedzieli kursuje tamtędy bezpośredni pociąg REGIO Wojak Szwejk z Rzeszowa przez Jasło, Krosno i Sanok, kończący trasę w niewielkim mieście Medzilaborce. Co ciekawe, pociąg na tej trasie przejeżdża przez 416-metrowy tunel, w połowie którego przebiega granica polsko-słowacka. Prawdopodobnie mało osób pamięta, że w pobliżu miasta Medzilaborce mieszkali rodzice Andy’ego Warhola (urodzonego już jednak w Stanach Zjednoczonych), którego muzeum jest jedną z największych atrakcji miasteczka.

Z ciekawą ofertą przewozową możemy spotkać się, gdy zaplanujemy podróż do naszego południowego sąsiada - Czech. Oprócz pociągów PKP Intercity możemy tam dojechać też Kolejami Śląskimi z Katowic do Bohumina oraz Kolejami Dolnośląskimi z Wrocławia do Lichkova i Adrspach, z Sędzisławia do Trutnova oraz ze Szklarskiej Poręby do Liberca.

Mało znanym w Polsce przewoźnikiem jest Usedomer Bäderbahn (UBB), który świadczy usługi przewozu po wyspie Uznam. Jedyną obsługiwaną przez tego przewoźnika stacją w Polsce jest Świnoujście Centrum. Podróżując pociągami UBB możemy zobaczyć wiele malowniczych miejscowości wzdłuż wybrzeża naszych zachodnich sąsiadów.

Pamiętajmy, że podczas podróży jesteśmy zobowiązani do zasłaniania nos i usta. Praktyczne informacje o tym, jak przygotować się do podróży koleją można znaleźć na stronie UTK.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony