Partnerzy serwisu:

Pociągiem na Światowe Dni Młodzieży 2016

jar, Rynek Kolejowy 09.02.2016 139

Pociągiem na Światowe Dni Młodzieży 2016
fot. Rafał Jasiński
Za niespełna pół roku w Krakowie odbędą się główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży 2016, które poprzedzone będą Dniami w Diecezjach. Transport pielgrzymów w znacznej mierze mają zapewnić pociągi. Przewoźnicy przygotowują się na to wydarzenie.
Jedną z największych imprez masowych w 2016 w Polsce będą Światowe Dni Młodzieży 2016. Główna część wydarzenia ma odbyć się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 r. Tutaj młodzież z całego świata ma m.in. spotkać się z papieżem Franciszkiem. Szacuje się, że na wydarzenie może przyjechać nawet 2 mln osób. Uroczystości te będą poprzedzone kilkudniowymi pobytami części pielgrzymów we wszystkich (poza krakowską) diecezjach Polski. Zakłada się, że będzie uczestniczyć w nich uczestniczyć kilkaset tysięcy wiernych z zagranicy.

Wydarzenie to wygeneruje ogromny popyt na usługi transportowe. Pielgrzymi po przybyciu do kraju najpierw będą przemieszczali się do diecezji, a potem do Krakowa. Jak informują organizatorzy tego wydarzenia, dla pielgrzymów spoza Krakowa głównym środkiem transportu będzie kolej. Opracowano już system tras dojazdowych do Krakowa, którymi pielgrzymi z różnych kierunków dotrą w obręb miasta, a stamtąd – udawać się będą oni na miejsca wydarzeń. Do obsługi wydarzenia administracja rządowa oraz PKP Polskie Linie Kolejowe powołany zespoły, do których zadań należy m.in. przygotowanie w niezbędnym zakresie infrastruktury kolejowej i oferty przewozowej.

Przewozy Regionalne z ofertą dla każdej diecezji

Dla największego polskiego przewoźnika pasażerskiego ŚDM są istotnym wydarzeniem, do którego przygotowania już trwają.
- Obsługa tegorocznych Światowych Dni Młodzieży to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie logistyczne. Aby dobrze przygotować się do obsługi transportowej tego wydarzenia, już teraz powołaliśmy specjalny zespół, którego głównym zadaniem jest zorganizowanie pociągów dodatkowych o zasięgu krajowym – informuje „Rynek Kolejowy” Michał Stilger z Biura Prasowego Przewozów Regionalnych. - Naszym celem jest również wprowadzenie rozwiązań pozwalających zwiększyć możliwości przewozowe w aglomeracji krakowskiej - dodaje.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, przewoźnik wysłał już zapytania do wszystkich diecezji w kraju. Dla części jest już przygotowywana oferta.
- Jesteśmy na etapie tworzenia indywidualnych ofert. Będą one "szyte na miarę", co oznacza, że dla każdej diecezji będzie przygotowany specjalny rozkład jazdy. Liczba pociągów będzie uzależniona od konkretnych potrzeb danej diecezji – wyjaśnia M. Stilger.

W związku z wydarzeniem przewoźnik nie planuje pozyskiwać taboru od innych podmiotów bądź w inny sposób zwiększać liczbę jednostek.
- Tabor do obsługi dodatkowych połączeń będzie pochodził z naszych rezerw – kończy udzielający informacji w imieniu Przewozów Regionalnych.

Inni przewoźnicy także zainteresowani obsługą

Do obsługi przygotowuje się również trzech innych przewoźników, których składy docierają do Krakowa. Jednak udzielający informacji „Rynku Kolejowemu” na razie nie zdradzają szczegółów. Beata Czemerajda z Biura Prasowego PKP Intercity wyjaśnia, że trwają przygotowania do obsługi wydarzenia.
- Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży trwają w PKP IC zarówno w obszarze taborowym, handlowym, jak i samej obsługi klienta. Szacujemy liczbę uczestników, którzy chcieliby skorzystać z naszych usług. Pamiętajmy, że nie będą to wyłącznie pielgrzymi indywidualni, ale także grupy zorganizowane. Stąd w obszarze handlowym pracujemy nad ofertami dedykowanymi obydwu grupom. W obszarze taborowym opracowujemy siatkę połączeń, które miałyby obsługiwać w tym okresie zwiększone potoki podróżnych – wyjaśnia B. Czemerajda.

Do wydarzenia przygotowują się Koleje Małopolskie.
- Jako jeden z przewoźników obsługujących Światowe Dni Młodzieży analizujemy wspólnie z organizatorami możliwości uruchomienia i zwiększenia częstotliwości kursowania pociągów na liniach obsługiwanych przez Koleje Małopolskie, ze szczególnym uzgodnieniem miejsc, gdzie będą odbywały się uroczystości religijne – informuje „Rynek Kolejowy” Barbara Węgrzynek, główny specjalista w Kolejach Małopolskich.

Pielgrzymi będą mogli korzystać również z weekendowego pociągu Dragon relacji Warszawa Wschodnia – Kraków Główny, uruchamianego przez spółkę Koleje Mazowieckie. Zapewniła o tym „Rynek Kolejowy” Katarzyna Łukasik z Biura Prasowego przewoźnika.

W regionach będzie większe zapotrzebowanie na pociągi?

Należy podkreślić, że ŚDM będą poprzedzone Dniami w Diecezjach. Dlatego więcej podróżnych należy spodziewać się również w regionach. I właśnie na tym planują się skupić Koleje Mazowieckie.
- Jako przewoźnik świadczący usługę publiczną w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich na Mazowszu, jesteśmy świadomi zwiększonych potoków pasażerskich i przygotowujemy się do ich obsługi. Obecnie jesteśmy na etapie omawiania szczegółów z organizatorami – wyjaśnia Katarzyna Łukasik.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony