Partnerzy serwisu:

Pociągiem do Chocianowa w połowie przyszłego roku?

Jakub Rösler 15.11.2021 4,1k

Pociągiem do Chocianowa w połowie przyszłego roku?
fot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
Jak poinformował nas rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Michał Nowakowski, województwo wybrało już wykonawcę prac rewitalizacyjnych fragmentu linii 303, od Duninowa do Chocianowa. Samorząd planuje uruchomienie połączeń na tej linii w połowie 2022 roku.
Województwo dolnośląskie przejęło fragment linii kolejowej 303 w grudniu 2020 roku. Odcinek liczy 4 kilometry i łączy Duninów z Chocianowem. Obie miejscowości nie posiadają aktualnie dostępu do połączeń kolejowych. Fragment linii od Rokitek do Duninowa przeszedł ostatnio remont na potrzeby wojska, a teraz wiemy już, kto wykona rewitalizację dalszego fragmentu tej trasy.

Przetarg dla ZUE

Jak poinformował nas rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Michał Nowakowski, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu rozstrzygnęła już przetarg na rewitalizację tej linii. Spośród ofert, które wpłynęły w postępowaniu wybrano ofertę firmy ZUE z Krakowa. Wykonawca będzie miał na realizację zadania 4 miesiące od dnia podpisania umowy.

Co obejmą prace? Budowę nowego, 100-metrowego peronu w Chocianowie, razem z wiatą peronową, ławki, a także elementy małej architektury, dodatkowo stojak z miejscami na rowery i parking mieszczący minimum 5 samochodów. Ponadto odcinek ma być przystosowany do jazdy pociągów z prędkością 80 km/h. Trzeba też będzie wyciąć ponad 5 tysięcy drzew i krzewów, które porosły linię przez ponad 20 lat od zawieszenia regularnych połączeń kolejowych.

Zaczęto wylesianie

– W tej chwili prowadzone są prace przygotowawcze, obejmujące wycinkę drzew. W przypadku tej linii mamy do czynienia z dużą ekspansją leśną, szlak kolejowy wymaga usunięcia krzewów i drzew, które wyrosły przez lata nieużytkowania linii – dodaje Nowakowski.

Pociągi pojadą w połowie 2022 roku

Rzecznik informuje nas też, że linia ma być gotowa do użytku w połowie przyszłego roku, więc jeśli się to uda będzie to przykład błyskawicznego przejęcia i rewitalizacji fragmentu linii kolejowej. Dzięki temu kolej wróci do Gminy Chocianów, która liczy prawie 15 tysięcy mieszkańców. W jednym z materiałów zamieszczonych na stronie gminy, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Tomasz Kulczyński, podkreślał, że Chocianów będzie pierwszą gminą w powiecie polkowickim, która uzyska dostęp do regularnych połączeń kolejowych.

Pociągi do Chocianowa będą mogły w przyszłości pojechać także przez Chojnów. O tym odcinku pisaliśmy ostatnio.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony