Partnerzy serwisu:

Pociągi z Polski na razie nie wrócą na Białoruś i Ukrainę

Jakub Madrjas 07.05.2021 4,5k

Pociągi z Polski na razie nie wrócą na Białoruś i Ukrainę
Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń epidemicznych utrzymuje zamknięcie kolejowych granic Polski z Białorusią, Rosją i Ukrainą dla pociągów pasażerskich co najmniej do 5 czerwca.
Jak informowaliśmy wczoraj, Koleje Ukraińskie zamierzają wznowić kolejowy międzynarodowy ruch pasażerski. Osiągnięto już wstępne porozumienia w sprawie ponownego uruchomienia pociągów do Austrii i na Węgry w czerwcu.

Ukrzaliznycia w komunikacie podkreśliła, że trwają negocjacje z PKP Intercity w sprawie przywrócenia pociągów Przemyśl – Lwów – Kijów. Wiadomo już, że nie będzie to możliwe wcześniej niż za miesiąc. W opublikowanym wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przedłużono bowiem do dnia 5 czerwca zamknięcie granic dla pociągów pasażerskich. Chodzi o państwa nie będące w strefie Schengen, czyli Białoruś, Rosję i Ukrainę.

Pociągi pasażerskie przestały kursować między Polską a Ukrainą ponad rok temu. Ostatnie połączenia IC w relacji Przemyśl – Lwów – (Kijów) pojechały w niedzielę 15 marca. 

Są jednak i dobre wiadomości. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od 15 maja złagodzone zostaną obostrzenia dotyczące liczby miejsc. W pociągach (i innych środkach transportu publicznego) będzie można przewozić tylu pasażerów, ile wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Przedłużony został także obowiązek noszenia maseczek w transporcie. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport