Partnerzy serwisu:

Pociągi „wolne od koronawirusa” zaczęły kursować we Włoszech

Michał Szymajda 20.04.2021 2k

Pociągi „wolne od koronawirusa” zaczęły kursować we Włoszech
Frecciarossa we FlorencjiFot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Trenitalia rozpoczęła obsługę linii Mediolan – Rzym szybkimi pociągami Frecciarossa, które sygnowane są marką „Covid-free”. Dzięki specjalnym procedurom bezpieczeństwa na pokład są wpuszczone tylko testowane osoby.
Pierwsze szybkie pociągi Frecciarosssa „Covid-free” ruszyły w piątek 16 kwietnia. Chodzi o dwie pary pociągów – poranną i wieczorną (z Rzymu o godzinie 8:50 i 18:00). Przed wejściem na pokład tych konkretnych kursów wymagane jest okazanie negatywnego wyniku na obecność koronawirusa. Dotyczy to także załogi pociągu. Wynik testu musi pochodzić najpóźniej z ostatnich 48 godzin przed wejściem na pokład. Trenitalia zaznacza, że test może być również wykonany na stacji Roma Termini lub Milano Centrale. Jest on bezpłatny, można go wykonać na 45 minut przed podróżą, wynik otrzymuje się po 15 minutach od badania.

Nie oznacza to, że szybkimi połączeniami Frecciarossa między północą a centrum Włoch możemy poruszać się wyłącznie pociągami „Covid free”. Między miastami uruchamianych jest kilkanaście pociągów, z których tylko te dwa są w tym standardzie. W każdym obowiązuje limit 50% miejsc siedzących. Zważywszy na bardzo niewielką liczbę zakażeń, do których dochodzi w transporcie publicznym, jest to bardziej działanie marketingowe.

Niemniej Trenitalia zamierza uruchomić na dworcach kolejne miejsca, gdzie będzie można wykonać test. Miałyby powstać w Bari, Bolonii, Cagliari, we Florencji na dworcu Santa Maria Novella, w Neapolu, Palermo, Reggio Calabria, w Turynie i Wenecji Mestre. To sposób państwowego operatora i rządu na chociaż częściowe ożywienie turystyki. W ramach innych działań związanych z walką z Covid-19 do lata mają być zaszczepieni wszyscy mieszkańcy obleganych turystycznie włoskich wysp. W 2019 roku, przed pandemią, turystyka we Włoszech wytwarzała 14% PKB.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport