Partnerzy serwisu:

Pociągi w końcu wróciły do Wisły

Michał Szymajda 04.01.2021 8,9k

Pociągi w końcu wróciły do Wisły
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Reaktywacja pociągów do górskiego uzdrowiska w Wiśle w końcu się udała. PKP PLK zezwoliły na ruch rozkładowych pociągów od 3 stycznia 2021.
Pierwotnie linia kolejowa miała być otwarta 13 grudnia, jednak na kilka dni przed otwarciem PKP Polskie Linie Kolejowe w trybie pilnym poinformowały przewoźników: Koleje Śląskie i PKP Intercity, że nie będzie to możliwe. Wywołało to serię wzajemnych oskarżeń o to, kto ponosi winę za niedokończenie prac. Otwarcie linii przeniesiono na 3 stycznia i to, na szczęście, się udało.

– Wykonawca dokończył niezbędne prace i zamontował urządzenia zapewniające bezpieczny przejazd pociągów na odcinku Pierściec – Skoczów – Goleszów. Dzięki temu, pociągi jeżdżą do Wisły Głębce od niedzieli, 3 stycznia – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Pociągi jeżdżą, choć zwalniają

Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK wyjaśnia, że od niedzieli 3 stycznia pociągi kursują z większą prędkością na zrewitalizowanym odcinku Bronów (Chybie) – Skoczów, co oznacza, że już na tym etapie inwestycji, skrócił się czas dojazdu do Wisły Głębce o ponad 10 minut. Choć, jak udało nam się ustalić, pociągi KŚ notują na tym odcinku opóźnienia, bowiem np. nie wszystkie prace przy sygnalizacji przejazdowej zostały wykonane.

Przedstawicielka PKP PLK dodaje, że efektem inwestycji jest też to, że podróżni korzystają z zupełnie nowego przystanku Skoczów Bajerki. Przebudowano też perony w stacjach Pierściec i Skoczów oraz na przystankach Chybie Mnich i Zaborze.

– Na odcinku Bronów (Chybie) – Skoczów położono 14 kilometrów nowych torów. Wymieniono sieć trakcyjną oraz rozjazdy w Bieniowcu i na stacjach Pierściec i Skoczów. Przebudowano obiekty na odcinku Bronów – Skoczów, m.in. most na Wiśle w Skoczowie – dodaje.

Pociągi będą kursowały do Wisły Głębce do marca. Potem prace będą kontynuowane na odcinku Skoczów – Wisła Głębce. Podróżni dojadą wtedy pociągiem do Skoczowa, a dalej do Wisły będzie obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa. Wszystkie prace zakończą się z końcem 2021 roku.

KŚ: Cieszy nas powrót do Wisły

– Bardzo się cieszymy z powrotu na trasę do Wisły. Bez wątpienia trasa do Skoczowa, Ustronia czy Wisły to dla nas jedna z najważniejszych tras. Również pod względem turystycznym. Co prawda ograniczenia pandemiczne na pewno blokują ruch turystyczny, ale ta ważna trasa na mapie naszego województwa na pewno zawsze będzie licznie wykorzystywana przez pasażerów – napisał rzecznik Kolei Śląskich Tomasz Musioł.

– Liczymy, że podany termin zakończenia modernizacji (koniec 2021) zostanie dotrzymany. Licząc również na powrót, do tak szeroko rozumianej "normalności" będziemy mogli dowozić w komfortowych i bezpiecznych warunkach, mieszkańców do beskidzkich kurortów, wzmacniając jednocześnie potencjał tych terenów jako niezwykle atrakcyjnych punktów na terenie województwa – dodał Tomasz Musioł.

Do Wisły z Katowic w weekendy kursuje 8 par pociągów, 6 z nich kursuje w dni powszednie. Czas przejazdu większości pociągów z uzdrowiska do Katowic to prawie 2 godziny.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony