Partnerzy serwisu:

Pociągi PKP Intercity w relacji Poznań – Łódź – Radom – Lublin ruszą za rok

Kasper Fiszer 07.10.2022 4,8k

Pociągi PKP Intercity w relacji Poznań – Łódź – Radom – Lublin ruszą za rok
Stacja Drzewicafot. Kasper Fiszer
Po długich zapowiedziach PKP Intercity ma uruchomić połączenia z Poznania do Lublina przez Łódź i Radom. Pierwsza para pociągów tej relacji ma wystartować po przyszłorocznych wakacjach. Dostęp do kolei dalekobieżnej odzyskają wówczas Przysucha i Drzewica.
Jeszcze dwa lata temu podróż koleją z Łodzi do Radomia możliwa była jedynie drogą naokrężną przez Warszawę. W grudniu 2020 r. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomiła jednak pierwsze po dłuższej przerwie połączenia regionalne relacji Łódź – Drzewica. Zostały one skomunikowane z pociągami Kolei Mazowieckich do Radomia. W rozkładzie jazdy wciąż nie było jednak ani jednego połączenia bezpośredniego.

Powrót PKP IC na linię nr 22

Zmieniło się to rok później, gdy ŁKA uruchomiła jedną parę połączeń z Łodzi do Radomia. Kursy są jednak realizowane wyłącznie w soboty i niedziele. Na linii nr 22 łączącej Tomaszów Mazowiecki z Radomiem wciąż nie są więc realizowane kursy bezpośrednie o charakterze codziennym.Jak potwierdziło Ministerstwo Infrastruktury, ma się to zmienić w ramach kolejnego rocznego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie w połowie grudnia tego roku.

Z budżetu centralnego ma być bowiem finansowane połączenie PKP Intercity Poznań - Łódź – Radom – Lublin. Jego inauguracja została jednak zaplanowana dopiero na wrzesień 2023 r. IC „Wieniawski” wyjedzie z Poznania i Łodzi popołudniu, by dotrzeć do Radomia i Lublina wieczorem. Na nowym odcinku zatrzyma się w Drzewicy i w Przysusze. Podróż z Łodzi-Widzewa do Radomia zajmie mniej niż dwie godziny.

Ostateczny rozkład jazdy poznamy dopiero za kilka miesięcy


Szczegółowy rozkład jazdy został już opublikowany na łamach Portalu Pasażera wydawanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe. – Zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym zarządca infrastruktury podaje do publicznej wiadomości rozkład jazdy pociągów pasażerskich w formie ogłoszenia na swojej stronie internetowej w terminie nie później niż 21 dni przed dniem jego wejścia w życie - mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Zastrzega tym samym, że w grafiku mogą jeszcze zachodzić zmiany.

Ostateczna wersja rozkładu jazdy, który ma zacząć obowiązywać w połowie grudnia, będzie więc znana 19 listopada. IC „Wieniawski” pojawi się jednak na trasie znacznie później. Konkretne godziny odjazdów poznamy więc dopiero z chwilą publikacji jednej z tzw. korekt śródrocznych. Powinno to nastąpić w sierpniu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony