Partnerzy serwisu:

Pociągi pasażerskie powrócą do kursowania na Ukrainie

Michał Szymajda 14.05.2020 100

Pociągi pasażerskie powrócą do kursowania na Ukrainie
Pociągi pasażerskie na stacji Rachów na Ukrainiefot. M. Szymajda
Koleje Ukraińskie przygotowały plan reaktywacji regionalnych i podmiejskich połączeń pasażerskich. Pasażerski transport kolejowy zamrożono u naszego sąsiada dwa miesiące temu.
Prawdopodobnie jeszcze w maju dojdzie do ponownego uruchomienia pociągów pasażerskich na Ukrainie. Transport kolejowy, całkowicie wstrzymany w sektorze pasażerskim 19 marca,będzie się budził z letargu w dwóch etapach.

– W pierwszym etapie wróci kursowanie 745 podmiejskich pociągów, kursujących głównie w szczytach przewozowych, służących dowozowi pracowników do zakładów pracy. W drugim etapie na tory wróci 571 pozostałych pociągów – powiedział pełniący obowiązki prezesa Ukrzaliznyci Iwan Jurik. Szef ukraińskiej kompanii zaznacza, że wznowienie kursowania to dowód zaangażowania przewoźnika w życie gospodarcze kraju, ale wskazuje też na konkretne koszty, które operator będzie musiał ponieść.

– Według naszych wyliczeń pierwszy etap będzie skutkował stratą w wysokości 279,5 milionów hrywien, drugi poskutkuje ubytkiem kolejnych 224,5 lmln. Zwracamy uwagę na wadliwy system finansowania kolei regionalnej na Ukrainie, który oznacza dla nas straty. Apelujemy o szybkie ustanowienie modelu finansowania tego sektora na przykładzie państw Zachodniej Europy – dodał Jurik.

Czas przestoju Ukrzaliznycia wykorzystała na remonty taboru i infrastruktury. Obecnie trwa przygotowywanie pojazdów do ruchu na nowych zasadach, z zachowaniem surowego reżimu sanitarnego.

Przez cały 13 maja na ulicach Kijowa protestowali przedstawiciele branży transportowej, domagając się ożywania tych sektorów gospodarki. Kordon około 50 autobusów zablokował centrum stolicy. Rząd zapowiedział umożliwienie działalności komunikacji międzymiastowej „za 10 dni” od dnia protestu.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony