Partnerzy serwisu:

Pociągi pasażerskie po linii 292 nie pojadą przynajmniej do grudnia 2021

Michał Szymajda 01.04.2021 9,6k

Pociągi pasażerskie po linii 292 nie pojadą przynajmniej do grudnia 2021
Wyremontowany peron na linii 292Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe
Modernizacja linii kolejowej 292 zakończy się z ponad dwuletnim opóźnieniem. Szansa na pociągi pasażerskie kursujące po całej linii z Wrocławia przez Swojczyce do Jelcza pojawi się dopiero w grudniu 2021.
W komunikacie prasowym z lutego PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że linia 292 od Wrocławia Sołtysowic do Jelcza Miłoszyc otwarta będzie od połowy 2021 roku. Zapytaliśmy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, jaki ruch planowany jest przez region na tej linii. Odpowiedź nas zaskoczyła: ruchu pociągów pasażerskich na linii nie będzie, ponieważ nie będzie możliwości ich uruchomienia.

W opublikowanym przez PKP PLK „Regulaminie Sieci” na obowiązujący roczny rozkład jazdy pociągów 2020/2021 na linii 292 na odcinku od stacji Jelcz Miłoszyce do stacji Wrocław Swojczyce obowiązuje prędkość 0 km/h (!), natomiast od stacji Wrocław Swojczyce do stacji Wrocław Sołtysowice – od 40 do 60 km/h – napisał Michał Nowakowski, rzecznik prasowy dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego. Dodaje, że w „Regulaminie Sieci” na roczny rozkład jazdy pociągów 2021/2022 PLK przekazała przewoźnikom analogiczne parametry linii.

– Bez danych technicznych, takich jak czasy jazdy, nie mamy możliwości zaplanowania oferty, a w konsekwencji uwzględnienia tej dodatkowej pracy w budżecie. Nie mamy danych, które pozwoliłyby na rozpoczęcie prac planistycznych nad ofertą. Nadmienić przy tym należy, iż planowanie oferty przewozowej przez Organizatora odbywa się z około rocznym wyprzedzeniem, co wynika m.in. z konieczności współpracy z przewoźnikiem nad zapewnieniem dostępności taborowej i personelu do obsługi połączeń, jak również zapewnienia finansowania na pokrycie deficytu uruchamianych połączeń – dodał Michał Nowakowski.

Poprosiliśmy PKP Polskie Linie Kolejowe o komentarz do sprawy. Okazało się, że na odcinku od Wrocławia Sołtysowic do Swojczy zasadnicze prace zakończyły się z ostatnim dniem marca. Uzupełniane jest tu jeszcze wyposażenie przystanków. Ale na odcinku od Swojczyc do Jelcza, gdzie od listopada 2020 po nowej infrastrukturze jeździły już pociągi towarowe, przewidziano dodatkowe prace związane z wymianą szyn.

Powrót pociągów na trasę Wrocław – Jelcz , po wymianie szyn , planowany na koniec roku. – powiedział Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Wcześniej, bo w czerwcu, możliwe będą, poza przejazdami towarowymi, także przejazdy pociągów osobowych na odcinku Sołtysowice – Swojczyce. Trudno jednak spodziewać się uruchomienia przez urząd marszałkowski miejskich pociągów tylko do Swojczyc. Najpewniej więc pociągów przez Sołtysowice i Swojczyce do Jelcza, doczekamy się dopiero w grudniu 2021. Koleje Dolnośląskie będą wówczas już dysponowały nowymi pojazdami do obsługi tej linii.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony