Partnerzy serwisu:

Pociągi elektryczne od 15 grudnia w Zgorzelcu

Michał Szymajda 12.12.2019 6,5k

Pociągi elektryczne od 15 grudnia w Zgorzelcu
Elektryfikacja w Zgorzelcufot. WU
PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły elektryfikację 27-kilometrowego odcinka magistrali kolejowej E30 (Węgliniec-Zgorzelec). Uda się wysłać w trasę pociągi elektryczne aż pod samą granicę polsko-niemiecką od 15 grudnia.
Na 27-kilometrowym zelektryfikowanym odcinku zamontowano 920 słupów oraz 54 bramki trakcyjne. Aby zapewnić zasilanie, zmodernizowano podstację trakcyjną w Węglińcu oraz zbudowano dwie nowe w Pieńsku i Zgorzelcu. Podstacje trakcyjne stanowią kluczowy element kolejowej infrastruktury energetycznej. To w nich, doprowadzony z głównych punktów zasilania prąd o średnim napięciu 20 kV przetwarzany jest w prąd stały o napięciu 3 kV, którym zasilana jest sieć trakcyjna, a następnie pojazdy. Podstacje trakcyjne zasilają również tzw. linie potrzeb nietrakcyjnych wzdłuż szlaku kolejowego, dostarczając prąd m.in. do urządzeń sterowania ruchem kolejowym, systemów ogrzewania rozjazdów, czy oświetlenia znajdującego się na stacjach i przystankach.

Jeszcze w końcu października nie było pewne, czy pociągi elektryczne dotrą do Zgorzelca. Wątpliwości dotyczyły tego, czy sieć uda się odpowiednio certyfikować zelektryfikowany szlak. Chodziło m.in. o potwierdzenie zgodności linii z wymaganiami Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności. Jednak się udało i od 15 grudnia do Zgorzelca dotrą pociągi elektryczne Kolei Dolnośląskich. Najszybszy pociąg przyspieszony Kaczawa Kolei Dolnośląskich pokona trasę Wrocław – Zgorzelec w 1 godzinę i 38 minut. Łącznie między Wrocławiem a Zgorzelcem będzie kursować 8 pociągów (7 Kolei Dolnośląskich i 1 PKP Intercity).

Inwestycja, o wartości 70 mln zł netto, współfinansowana z instrumentu finansowego CEF – „Łącząc Europę”, została zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony