Partnerzy serwisu:

Pociągi do Zakopanego powrócą od soboty. Tylko na wakacje

inf. pras. oprac. jm 19.06.2019 10,2k

Pociągi do Zakopanego powrócą od soboty. Tylko na wakacje
fot. PKP PLK
Na okres wakacji pociągi powrócą na modernizowany szlak Kraków - Zakopane. Utrudnienia w ruchu potrwają jeszcze kilka lat.
Jak informuje PKP PLK, przebudowa jednotorowej linii na odcinkach Skawina – Sucha Beskidzka oraz Chabówka – Zakopane wymaga ograniczenia kursowania pociągów, jednak prace zaplanowano tak, by na wakacje podróżni pojechali pociągiem z Krakowa pod Giewont. Na trasie będzie 14 połączeń z Krakowa do Zakopanego oraz 20 do Suchej Beskidzkiej.

Większość prac na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka zrealizowano 

22 czerwca pociągi pojadą nowymi torami między Skawiną a Suchą Beskidzką oraz między Nowym Targiem i Szaflarami. Podróżni skorzystają z 9 przebudowanych stacji i przystanków: Rzozów, Radziszów, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów. Obiekty są dobrze oświetlone i wyposażone w nowe wiaty i ławki. Orientację ułatwiają tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się dostęp do pociągów ułatwią ścieżki naprowadzające i pochylnie.

Na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka zrealizowano już większość prac. To m.in. wymiana 34 km torów i przebudowa i 55 obiektów inżynieryjnych, w tym w mostu w Przytkowicach i wiadukt w Woli Radziszowskiej. Nowe urządzenia zwiększyły już poziom bezpieczeństwa na 18 przejazdach kolejowo-drogowych. Zamontowana sygnalizacja jest sprawdzana na kilkunastu kolejnych skrzyżowaniach.

Zaplanowano także budowę nowego przystanku Radziszów Centrum. Stacja Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona zostanie wyposażona w trzy windy, umożliwiające wygodną obsługę osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zakończenie prac między Skawiną a Suchą Beskidzką planowane jest do grudnia - informuje PLK.

Trwają prace na odcinku Chabówka - Zakopane 

PLK podaje, że pomiędzy Chabówką a Zakopanem są już nowe tory na odcinku Nowy Targ – Szaflary. Po wakacjach kolejna faza robót obejmie m.in. odcinek Sieniawa – Nowy Targ. Efektem prac będzie m.in. wyższy poziom obsługi na 12 stacjach i przystankach. Dostęp do kolei ułatwi nowy przystanek w Chabówce. Prace, oprócz torów i sieci trakcyjnej, obejmują min. wiadukty, mosty, przepusty. Po zakończeniu przebudowy przejazdów kolejowo-drogowych oraz urządzeń sterowania zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.

Zaplanowano również budowę łącznicy w Chabówce. Powstanie nowy odcinek toru o długości ok. 600 m, między liniami Sucha Beskidzka – Chabówka i Chabówka – Zakopane. Łącznica umożliwi bezpośrednią jazdę do Zakopanego, usprawni komunikację kolejową i pozwoli na kilkuminutowe skrócenie czasu jazdy pociągów.

Środkowy odcinek kolejowej Zakopianki bez wykonawcy

Niestety przetarg na wykonanie prac na linii 98 Sucha Beskidzka – Chabówka został unieważniony. Oznacza to coraz mniejsze zgranie czasowe inwestycji - ponownie trzeba będzie zamykać linie kolejowe, które mogły być modernizowane podczas trwających właśnie utrudnień. Linia do Chabówki jest bowiem jednotorowa, a jej zamknięcie wymusi zamknięcie odcinka Chabówka – Zakopane po modernizacji. 

PKP PLK podaje, że zakończenie wszystkich prac zaplanowanych w Krajowym Programie Kolejowym ma nastąpić do końca 2023 r., ale staje się to coraz mniej realne. Podróż z Krakowa do Zakopanego po modernizacji ma trwać ok. 2h 15 min.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony