Partnerzy serwisu:

Pociągi do Spały zamówi gmina Inowłódz

Kasper Fiszer 08.06.2016 66

Pociągi do Spały zamówi gmina Inowłódz
Pociąg wakacyjny w Spalefot. Kasper Fiszer.
Organizację weekendowych pociągów do Spały przejmie samorząd gminy Inowłódz. Uzyskał on bowiem dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie trwa wybór przewoźnika. Najbardziej prawdopodobne wydaje się powierzenie obsługi połączeń Przewozom Regionalnym.
W czasie tegorocznych wakacji po raz drugi w ostatnich latach do Spały, znanej miejscowości turystycznej we wschodniej części regionu łódzkiego, będzie można dojechać rozkładowym pociągiem. W zeszłym roku kursy relacji Łódź – Spała – Łódź i Tomaszów Mazowiecki – Spała – Tomaszów Mazowiecki uruchomił łódzki oddział Przewozów Regionalnych i obsługiwał je bez dotacji. W najbliższych miesiącach organizatorem przewozów będzie natomiast gmina Inowłódz, na terenie której leży cenione uzdrowisko.

Turystyczne pociągi dotowane z funduszu ochrony przyrody

Przed rokiem lokalny samorząd również zaangażował się w przedsięwzięcie, ale głównie organizując dodatkowe atrakcje dla przyjeżdżających, w tym inicjując powstanie programu rabatowego obowiązującego w obiektach sportowych, restauracjach itp. W tym roku gmina otrzymała natomiast dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która pozwoli przejąć organizację całego przedsięwzięcia.

W rozstrzygniętym pod koniec maja konkursie projektów samorząd otrzymał ok. 65 tys. zł na realizację zadania „Pociągiem do przyrody – wakacyjne poznawanie przyrody Gminy Inowłódz”. Obecnie trwa wybór przewoźnika w trybie zapytania ofertowego. Nie są na razie znane szczegóły dotyczące rozkładu jazdy, zasad odprawy podróżnych czy cen biletów.

Zgodnie z przewidywaniami swoją ofertę na obsługę wakacyjnej trasy złożył łódzki oddział Przewozów Regionalnych. – W obecnej chwili oczekujemy na wyniki zapytania ofertowego – potwierdza Anna Piotrowska, rzecznik prasowy oddziału. PR są jedynym przewoźnikiem dysponującym taborem spalinowym stacjonującym na terenie województwa łódzkiego.

Bardzo duże zainteresowanie przekraczało możliwości przewozowe

Niespełna dziewięciokilometrowa linia nr 53 Tomaszów Mazowiecki – Spała była wykorzystywana w regularnym ruchu pasażerskim do końca lat 80. zeszłego stulecia. W ostatnich latach funkcjonowania pociągi kursowały tam jednak wyłącznie w dni wolne. Przez kolejne dekady niezelektryfikowanym torem kursowały tylko sporadyczne pociągi towarowe i uruchamiane z wielką pompą składy historyczne uświetniające organizowane w Spale Dożynki Prezydenckie, których tradycja sięga międzywojnia.

Choć Spała jest cenioną miejscowością wypoczynkową, transport publiczny dociera tam w bardzo ograniczonym zakresie. Zeszłoroczne pociągi wycieczkowe cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem podróżnych – PR zmuszone były organizować zapisy, by ograniczyć liczbę chętnych do przejazdu w małym szynobusie serii SA135. Jeszcze w kwietniu przewoźnik zapowiadał, że przygotowuje się do samodzielnego uruchomienia kursów i rozważa znaczne rozbudowanie oferty przewozowej.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony