Partnerzy serwisu:

Pociągi dalekobieżne pojadą po nowej łącznicy we Włoszczowie... jeszcze w tej dekadzie

Kasper Fiszer 21.12.2022 6,3k

Pociągi dalekobieżne pojadą po nowej łącznicy we Włoszczowie... jeszcze w tej dekadzie
fot. Megatron7667, lic. CC BY-SA 4.0
MI zapowiedziało uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Łodzi do Rzeszowa przez Kielce. Mają one pojawić się w rozkładzie jazdy w ciągu kilku najbliższych lat. Najprawdopodobniej będą to pierwsze kursy dalekobieżne wykorzystujące nowo wybudowaną łącznicę Czarnca – Włoszczowa Płn.
Właśnie oddana do eksploatacji została nowa łącznica nr 582 Czarnca – Włoszczowa Płn. Na razie nie pojadą po niej żadne pociągi pasażerskie, bo samorząd województwa świętokrzyskiego zamierza finansować wykorzystujące odcinek kursy dopiero od czerwca przyszłego roku. Z odcinka nie będą póki co korzystać także składy dalekobieżne. Na inaugurację ruchu dalekobieżnego poczekamy jednak o wiele dłużej niż na pierwsze kursy kategorii Regio.

Z Łodzi do Rzeszowa przez Kielce i Skarżysko

– Minister właściwy ds. transportu wraz z PKP Intercity planuje uruchoienie nowego połączenia Łodzi i Kielc z Rzeszowem – mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, pytany o plany resortu dotyczące wykorzystania nowej łącznicy. Wstępne założenia mówią o dwóch parach kursów, które miałyby pojawić się w rozkładzie jazdy w obecnej dekadzie, a więc dopiero w perspektywie roku 2030. Najprawdopodobniej będą to pierwsze regularne pociągi dalekobieżne finansowane przez MI na nowy odcinku sieci kolejowej.

Pociągi miałyby pojechać przez Tomaszów Mazowiecki, Włoszczowę Płn., Włoszczowę, Kielce, Skarżysko-Kamienną i Tarnobrzeg. – Stanowiłyby uzupełnienie oferty połączeń regionalnych – dpdake nasz rozmówca. Zastrzega przy tym, że do czasu uruchomienia połączeń Łódź – Radom z łącznicy nr 582 mogłyby korzystać pociągi kierowane na objazdy w związku z zamknięciami torowymi na innych liniach.

Z Warszawy do Kielc wciąż przez Radom

W opinii rządu wybudowana właśnie łącznica w najbliższych latach posłuży usprawnieniu komunikacji kolejowej głównie dzięki pociągom regionalnym. Ma być też wykorzystywana w ruchu towarowym. Dotowane z kasy MI pociągi łączące Warszawę z Kielcami będą natomiast kursować dotychczasową trasą przez Radom.

Należy też zwrócić uwagę, że MI nie planuje skierowania pociągów z Łodzi do Krakowa krótszą trasą przez Tomaszów Mazowiecki, Końskie i Skarżysko-Kamienną. Linia jest na tym odcinku niezelektryfikowana. Prace związane z jej elektryfikacją mają być dofinansowane w ramach rządowego programu Kolej Plus.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony