Partnerzy serwisu:

Pociąg Zielona Góra – Guben już za rok

Jakub Madrjas 28.05.2021 3,4k

Pociąg Zielona Góra – Guben już za rok
Fot. Marcin Seńczyk
Dobre informacje w sprawie nowego połączenia między Polską a Niemcami. Z Guben przez Gubin do Zielonej Góry dojedziemy już w czerwcu 2022 roku, a nie w grudniu.
Jak już informowaliśmy, berliński dziennik „Der Tagesspiegel” podał że od grudnia 2022 uruchomiona zostanie linia regionalna RB93 z Guben przez Gubin do Zielonej Góry. Zapowiedź Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB) w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE.

Najpierw pilotaż w weekendy


Tymczasem Sławomir Kotylak dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji poinformował, że województwo lubuskie zaplanowało wznowienie kursowania pociągów na tej trasie od 12 czerwca 2022 roku., a nie jak pisano w Niemczech – od grudnia 2022 r.
Po stronie polskiej organizatorem połączeń jest bowiem województwo lubuskie, po stronie niemieckiej – Związek Komunikacyjny Berlin – Brandenburgia (VBB)

Jak wyjaśnia nam Urząd Marszałkowski, połączenia przez pierwsze pół roku będą miały charakter pilotażowy. W okresie od czerwca do grudnia pociągi kursować jedynie w weekendy, (2 pary pociągów w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo jedna para w soboty). Od grudnia 2022 r. zaplanowano cztery pary pociągów – codziennie. 

Linia zgłoszona do Kolej Plus


Na razie infrastruktura linii jest dostępna tylko dla pociągów towarowych. Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji tłumaczył w "Gazecie Wyborczej", że w ciągu najbliższego roku PKP PLK ma dostosować infrastrukturę do ruchu pasażerskiego. Pociągi nie pojadą jednak szybciej, niż 50 km/h. Samorząd ogłosił jednak niedawno przetarg na przygotowanie studium planistyczno-prognostycznego jej modernizacji, którą ma nadzieję przeprowadzić w ramach programu Kolej Plus. Po modernizacji pociągi mogłyby jeździć dwa razy szybciej. 

Rzecznik Polregio Dominik Lebda dodaje, już w latach 2018-2020 lubuski zakład przewoźnika uruchomił pociągi okazjonalne turystyczne w ramach akcji „Poczuj przygodę odkrywając lubuskie pociągami Polregio”. – Starania o wznowienie przewozów na ww. linii pojawiają się co jakiś czas – tłumaczy rzecznik dodając, że w 2020 zakład był inicjatorem spotkań z władzami lokalnymi w sprawie zwiększenia oferty i współfinansowania połączeń. Wówczas burmistrz Gubina zadeklarował wsparcie finansowe do uruchomienia pilotażowego projektu pociągów weekendowych łączących Zieloną Górę z Guben przez Gubin.

To spowodowało, że w umowie z organizatorem przewozów na rozkład jazdy 2020/2021 założono kursowanie takich połączeń. – Z uwagi na konieczne remonty ustalono, że pociągi do Gubina i Guben zostaną jednak uruchomione w czerwcu 2022. Założono 2 pary pociągów w soboty i niedziele rano i popołudniu oraz środkową parę w ciągu dnia w soboty. Na stacji w Guben pociągi mają być skomunikowane w kierunku Cottbus, a w Zielonej Górze w kierunku Wrocławia i Poznania – informuje rzecznik Polregio.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony