Partnerzy serwisu:

Pociąg Wrocław – Berlin będzie kursował na stałe?

Michał Szymajda 04.11.2016 318

Pociąg Wrocław – Berlin będzie kursował na stałe?
Koncert zespołu Zielone Żabki w Pociągu do KulturyFot. Koleje Dolnośląskie
Europejska Stolica Kultury 2016, jaką jest Wrocław, uruchomiła 30 kwietnia Pociąg do Kultury na trasie do Berlina. Ze względu na ogromne zainteresowanie oferta została przedłużona do 8 stycznia 2017 roku.
– W tym roku z połączenia skorzystało już 20000 podróżnych. Jest to wystarczający powód, aby ofertę połączenia Berlin – Cottbus – Wrocław przedłużyć do 8 stycznia 2017 r. – mówi Konrad Antkowiak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. W dalszym ciągu będzie obejmowała ona program kulturalny finansowany przez landy Berlin i Brandenburgię – m.in. odczyty i koncerty czy mobilna biblioteka. Deutsche Bahn organizuje Pociąg do Kultury wspólnie z dolnośląską spółką kolejową Koleje Dolnośląskie.

Pociąg do Kultury kursuje między Berlinem, Cottbus i Wrocławiem. Cena pojedynczego biletu wynosi 19 euro (38 euro za przejazd w obie strony). Odjeżdża w każdą sobotę i niedzielę rano o godz. 8:31 ze stacji Berlin-Lichtenberg, docierając do Wrocławia o godzinie 13:00. Powrotne połączenia odchodzą z Wrocławia w sobotnie wieczory i niedzielne popołudnia. 

30 kwietnia br. z dworca Berlin-Ostkreuz wyruszył pierwszy Pociąg do Kultury. Nawiązuje on do tradycji „Latającego Ślązaka” z lat 30. XX wieku. Ponadgraniczne, atrakcyjne i niezawodne połączenia kolejowe są dla rozwoju wspólnej Europy nieodzowne. Federalny Plan Transportowy jak dotąd nie uwzględnia odpowiednio tego ważnego połączenia dalekobieżnego.

Ciche” noce klubowe w pociągu

W sobotę 26 listopada oraz 17 grudnia odbędą się w Pociągu do Kultury z Wrocławia do Berlina Noce Klubowe z muzyką graną na żywo przez DJ’a. Każdy pasażer – niezależnie od przedziału, w którym się znajduje – może uczestniczyć w Nocy Klubowej dzięki dostępnym słuchawkom i odpowiedniej dekoracji, takiej jak kula dyskotekowa i specjalne oświetlenie. Po przyjeździe tuż przed północą na stację Berlin-Ostkreuz, podróżni mogą poznać życie nocne Berlina w wybranych klubach, należących do najpopularniejszych w mieście.

– Wrocław, to jest gospodarcza siła i centrum turystyki. To samo o Berlinie mówią wrocławianie. Potrzebujemy przyjaznej środowisku alternatywy dla ruchu samochodowego pomiędzy naszymi miastami. Pociąg do Kultury pokazał, jakie znaczenie może mieć dobrze rozbudowane połączenie z ofertą kolejową najwyższej jakości. Po zlikwidowaniu połączenia EC Wawel potrzebujemy więcej takich. Zwracam się tu przede wszystkim do federalnego ministra transportu – powiedział senator Berlina ds. transportu Andreas Geisel.

"KulturZug" na stałe?

Prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski zapowiada z kolei starania o to by „KulturZug” stał się stałą ofertą. – Od początku zależało nam, żeby połączenie dwóch stolic kulturalnych Europy miało charakter szczególny. Chcemy by było nie tylko połączeniem transgranicznych z punktu A do punktu B, ale i łączyło tradycje i dorobek obu narodów. To połączenie nowatorskie, a jego sukces frekwencyjny pokazuje potrzebę tego typu działań. Będziemy robić wszystko, aby to połączenie przedłużyć na okres 2-3 lat jako dwukierunkowe, będące atrakcyjnym również dla wrocławian. Pociąg do Kultury cieszy się niesamowitą popularnością – latem zamiast planowanego jednego składu kursowały trzy pełne pociągi, a i tak musieliśmy dostawiać autobusy – ocenia.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony