Partnerzy serwisu:

Pociąg specjalny prywatnego Railadventure dowiózł uchodźców aż do Monachium

Artur Bogdanowicz, Jakub Madrjas 14.03.2022 2,4k

Pociąg specjalny prywatnego Railadventure dowiózł uchodźców aż do Monachium
Fot. The Allround Traindriver
Około 430 osób z Ukrainy dojechało w sobotni wieczór pociągiem specjalnym z Warszawy do Monachium. Skład został uruchomiony z inicjatywy prywatnego przewoźnika RailAdventure.
Na dworzec główny w stolicy Bawarii skład dotarł w sobotę, 12 marca, około godziny 18. – Połowę pasażerów stanowiły dzieci – powiedziała Milena Antol, rzeczniczka prasowa prywatnego przewoźnika RailAdventure, który zorganizował przejazd. 80 osób wysiadło także po drodze, w Brunszwiku i Würzburgu. 

W rozmowie z dziennikiem „Münchner Merkur” Milena Antol podkreśliła wzruszającą ofiarność polskiego społeczeństwa – podczas zatrzymania w Poznaniu przy minusowych temperaturach poznaniacy przygotowali i serwowali na peronie posiłki dla pasażerów składu. Teraz opiekę nad uchodźcami wojennymi przejmuje miasto Monachium, wspierane przed dziesiątki wolontariuszy.

Pierwotnie pociąg miał wyruszyć bezpośrednio z granicy polsko-ukraińskiej, ostatecznie zabrał uciekające przed wojną osoby z Warszawy oraz Poznania.
Co ciekawe, choć inicjatywa uruchomienia pociągu była w całości prywatna, to Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA, zapowiedział w sobotę "uzgodnione z partnerami" pociągi specjalne na Zachód, w tym właśnie do Monachium. Warto dodać, że po polskiej stronie za koordynację przewozu odpowiadało PKP Intercity i SKPL. 

Niestety, według naszych informacji wiadomość o podstawieniu pociągów pojawiła się późno i wielu uchodźców, wolontariuszy czy koordynatorów mogło o nim nie wiedzieć. Skład liczył aż 17 wagonów i mógł zabrać nawet do 1600 pasażerów. Ostatecznie nie było w nim więcej niż 650 osób.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony