Partnerzy serwisu:

Pociąg Słoneczny Kolei Mazowieckich znów nie pojedzie nad Bałtyk

Michał Szymajda 19.05.2021 8,8k

Pociąg Słoneczny Kolei Mazowieckich znów nie pojedzie nad Bałtyk
Pociąg Słoneczny wyprawiany w trasę w WarszawieFot. Koleje Mazowieckie
Koleje Mazowieckie nie uruchomią drugi rok z rzędu bardzo popularnego połączenia kolejowego Warszawy z Trójmiastem i Ustką. Tłumaczą, że z jednej strony nie posiadają systemu rezerwacyjnego, który umożliwiłby spółce sprzedaż biletów tylko na miejsca siedzące, a z drugiej strony obawiają się też mniejszej liczby chętnych do podróży poza szczytami przewozowymi. Pociąg uruchamiany był dotąd na własne ryzyko ekonomiczne mazowieckiego operatora.
Uruchamiany w okresie letnich wakacji Pociąg Słoneczny, najpierw kursujący do Gdyni, a później wydłużony do Lęborka, Słupska i Ustki, cieszył się dużą popularnością wśród podróżnych zwłaszcza w weekendy i zmiany turnusów. Bywało, że do pociągu trudno było wejść, ponieważ nie było w nim ograniczeń w sprzedaży biletów, a także w przewozie rowerów (bezpłatnie).

– Obecnie, ze względu na pandemię, w środkach transportu publicznego wciąż obowiązują limity związane z liczbą podróżnych, którzy mogą jednocześnie przebywać w pojeździe. Zastosowanie ograniczenia w liczbie przewożonych osób z uwagi na brak systemu rezerwacji jest po prostu niemożliwe. Nie ma także możliwości ograniczenia sprzedaży biletów tylko do jednego kanału (Rozporządzenie WE 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady) – poinformowały Koleje Mazowieckie o powodach wstrzymania kursowania pociągu w tym sezonie letnim.

Pociąg Słoneczny, w odróżnieniu od pozostałych połączeń uruchamianych przez Koleje Mazowieckie, jest połączeniem komercyjnym, a więc nie jest dofinansowany przez organizatora pasażerskiego transportu kolejowego na Mazowszu.

– Trwająca od marca 2020 pandemia znacząco wpłynęła na wynik i sytuację finansową spółki. Wdrożenie pracy i nauki zdalnej przyczyniło się do znacznego spadku liczby przewiezionych pasażerów, a co za tym idzie – spadku przychodów ze sprzedaży biletów. Dlatego też uruchomienie Słonecznego, przy uwzględnieniu limitów związanych z liczbą podróżnych, wiązałoby się z dodatkowymi kosztami dla spółki, co w obecnej sytuacji, niestety, nie ma racjonalnego uzasadnienia. W związku z powyższym, a także dbając o bezpieczeństwo i zdrowie naszych podróżnych, spółka Koleje Mazowieckie podjęła decyzję o nieuruchamianiu pociągu Słonecznego w okresie letnim 2021 r. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku na wakacje pojedziemy pociągiem Słoneczny – poinformowała rzeczniczka Kolei Mazowieckich Donata Nowakowska.

Podróż Słonecznym nad morze była doskonałą alternatywą dla pociągów PKP Intercity. Za przejazd na trasie Warszawa – Trójmiasto w piętrowych klimatyzowanych wagonach płaciło się 45 złotych, do Ustki – 60 złotych. Dodatkowo spółka oferowała bezpłatny przewóz jednośladów. Niestety, bywało, że z uwagi na tak dobrą ofertę, pociągi pękały w szwach w weekendy. Skrajna sytuacja miała miejsce w połowie sierpnia 2019. W 2020 roku planowano Słonecznego "bisować" w dni szczególnie dużego zainteresowania pasażerów. Pandemia uniemożliwiła te plany.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony