Partnerzy serwisu:

Pociąg Pogoria może wrócić do Bielska-Białej w letnim sezonie

Michał Szymajda 08.03.2018 3,6k

Pociąg Pogoria może wrócić do Bielska-Białej w letnim sezonie
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
10 grudnia 2017, z momentem wprowadzenia nowego rozkładu jazdy 2017/2018 relacja pociągu Pogoria, który kursował w relacji Gdynia – Bielsko-Biała, została skrócona do odcinka Gdynia – Katowice. Jest jednak szansa na powrót do kursowania w poprzedniej relacji.
O możliwości dojazdu do Bielska tym konkretnym pociągiem spółki PKP Intercity pytała posłanka Małgorzata Pępek, która narzeka także na to, że w „nowej” Pogorii nie ma wagonów sypialnych, pociąg ten bowiem obsługuje ezt „Flirt”.

– Pasażerowie, którzy chcą skorzystać z tego połączenia, muszą najpierw dotrzeć do stacji Katowice. Jeśli chcą pojechać z Bielska, mają do dyspozycji pociągi Pendolino, w których opłaty za przejazd są znacznie droższe – ocenia posłanka Pępek.

Jak się okazuje, przesłanką do skrócenia relacji pociągu była zbyt duża podaż miejsc w stosunku do popytu. – Średnia zajętość w pociągu na odcinku Bielsko-Biała Główna – Katowice – Bielsko-Biała Główna z wyłączeniem sezonu letniego kształtowała się na poziomie 20-40 pasażerów, co stanowi nie więcej niż 19% puli dostępnych miejsc – napisał Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przeszkodą w ewentualnym wydłużeniu relacji Flirtów do Bielska może być także unijne dofinansowanie do tych pociągów. Odcinka Katowice – Bielsko-Biała Główna nie ujęto w projekcie taborowym „Zakup taboru dla PKP Intercity do realizacji kolejowych przewozów pasażerskich – zakup 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych, dlatego kursy do Bielska Flirtów wymagały by zezwolenia Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W letnim sezonie jest jednak szansa na powrót Pogorii w góry.

– W związku ze zwiększonym zainteresowaniem nocnym połączeniem Bielsko-Biała Główna – Gdynia w okresie wakacji, PKP Intercity rozważy możliwość uruchomienia sezonowego połączenia w omawianej relacji, w ramach korekty rocznego rozkładu jazdy 2017/2018, która obowiązywać będzie od dnia 10 czerwca 2018 r – poinformował Andrzej Bittel.

Na razie na nocną Pogorię z Bielska można dojechać pociągami Kolei Śląskich.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony