Partnerzy serwisu:

Rusza towarowo-osobowy pociąg humanitarny RegioJet

Jakub Madrjas 01.03.2022 7,5k

Rusza towarowo-osobowy pociąg humanitarny RegioJet
Zdjęcie ilustracyjneFot. CityRail
Czescy przewoźnicy RegioJet, ČD Cargo i Rail Cargo Group otworzą dziś wieczorem "most kolejowy" z pomocą humanitarną z Pragi do Ukrainy. W składzie znajdą się wagony towarowe z pomocą oraz osobowe, które przywiozą uchodźców.
Jak informował "Rynek Kolejowy", Mer Kijowa Witalij Kliczko kilka dni temu poprosił o pomoc humanitarną. W stolicy potrzebna jest żywność, lekarstwa, opatrunki i środki higieny osobistej. Przewozem od polskiej granicy zajmą się Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia). W odpowiedzi na prośbę organizacja pozarządowa Člověk v tísni oraz czescy przewoźnicy RegioJet, ČD Cargo i Rail Cargo Group zapowiedziały uruchomienie "mostu kolejowego" z pomocą humanitarną między Ukrainą a Pragą. Pierwszy skład ma ruszyć dziś (1 marca) wieczorem. 

– Pociąg będzie przeznaczony do humanitarnego, bezpłatnego przewozu osób. Jednocześnie w kierunku Ukrainy będzie przewozić żywność, lekarstwa, środki higieniczne, śpiwory i inną potrzebną pomoc. W skład pociągu wejdą zarówno wagony sypialne o łącznej pojemności do 400 miejsc (z wystarczającą ilością miejsca na bagaż), jak i wagony towarowe do przewozu ładunków humanitarnych w ilości do 600 palet dziennie, zgodnie z aktualnymi możliwościami. W sumie liczymy na 20-wagonowe pociągi – zapewnimy Ukrainie duże dzienne możliwości przewozu ludzi i pomocy humanitarnej – powiedział Radim Jančura, właściciel RegioJet cytowany w komunikacie.

W kierunku Ukrainy mogą pojechać np. pracownicy organizacji humanitarnych


Prywatny RegioJet sam pokrywa koszty obsługi połączeń. Pociągi będą kursować jako pociągi nocne z Pragi przez Polskę do stacji granicznej w Przemyślu, a następnie, we współpracy z Kolejami Ukraińskimi, ładunki będą przewożone przez Lwów do Kijowa. W przeciwnym kierunku – pociąg IC Kolei Ukraińskich ze Lwowa do Przemyśla z przesiadką na pociąg sypialny RegioJet do Ostrawy, Ołomuńca, Pardubic i Pragi.

–  Problemy logistyczne i związane z bezpieczeństwem uniemożliwiły nam jak dotąd przetransportowanie do kraju większej ilości pomocy humanitarnej, a potrzeby są ogromne. Wspólny projekt wykorzystania pociągów z przewozem na ukraińskie tory i dystrybucją do różnych miejsc będzie oznaczał setki i setki ton, a to już jest naprawdę znacząca pomoc – mówi Šimon Pánek, dyrektor Člověk v tísni.

Transport będzie całkowicie bezpłatny dla wszystkich - oprócz obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, z połączeń będą mogli korzystać także pracownicy organizacji humanitarnych i inne organizacje, które potrzebują dostać się na Ukrainę w przeciwnym kierunku. Miejsce będzie można zarezerwować za symboliczną kwotę 1 CZK (jest to opłata administracyjna za możliwość wprowadzenia połączenia do systemu rezerwacji) za pośrednictwem systemu rezerwacji RegioJet, jednak osoby, które przyjadą bez rezerwacji bezpośrednio do pociągu, również będą mogły skorzystać z transportu – pracownicy RegioJet zajmą im miejsca siedzące - zapewnił przewoźnik. Pociąg będzie oferował do 400 miejsc siedzących w przedziałach sypialnych.

Pasażerowie otrzymają bezpłatnie ciepłą kolację, śniadanie i wodę - w prezencie od partnerów przewoźnika. Ponadto, w zeszłym tygodniu RegioJet zaoferował już wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy przedstawią swoje ukraińskie dokumenty, możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich pociągów. W przypadku mostu kolejowego transport będzie bezpłatny dla wszystkich pasażerów –
bez względu na narodowość – którzy uciekają z terenów dotkniętych wojną.

Bez oczekiwania na granicy

Jak czytamy, most kolejowy zostanie uruchomiony jako transgraniczny. Oznacza to, że zapewni on transport kolejowy bezpośrednio z Ukrainy do Pragi – bez konieczności podróżowania po zniszczonych drogach i przez zatkane przejścia graniczne. Na odcinku Lwów – Przemyśl pasażerowie będą podróżować składem IC Kolei Ukraińskich, a na stacji Przemyśl nastąpi bezpośrednia gwarantowana przesiadka do składu RegioJet (środek ten jest konieczny ze względu na różne szerokości torów infrastruktury kolejowej).

Transgraniczne połączenie kolejowe powinno być najszybszym sposobem ewakuacji kobiet i dzieci z terenów dotkniętych wojną. We współpracy z Kolejami Ukraińskimi i służbami granicznymi odprawa graniczna powinna odbyć się już w trakcie podróży pociągiem na trasie Lwów - Przemyśl na stacji Przemyśl. Dzięki temu unikną wielu godzin uciążliwego przekraczania granicy na drogowym przejściu granicznym – podkreśla przewoźnik.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony