Partnerzy serwisu:

Pociąg do Kultury na kolejne lata? Jest wniosek KD

Jakub Madrjas 02.11.2018 70

Pociąg do Kultury na kolejne lata? Jest wniosek KD
fot. wroclaw.pl
Do UTK wpłynął wniosek Kolei Dolnośląskich o przyznanie otwartego dostępu dla pociągu Wrocław – granica państwa. Chodzi o kontynuację kursów Pociągu do Kultury na kolejne dwa lata.
Koleje Dolnośląskie złożyły do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego wniosek o przyznanie otwartego dostępu na trasie krajowej Wrocław Główny – Tuplice – granica państwa i w relacji powrotnej. Przewoźnik planuje uruchamiać pociągi w piątki, soboty, niedziele i wybrane dni świąteczne w okresie od 9 grudnia 2018 r. do 12 grudnia 2020 r.

– To kontynuacja Pociągu do Kultury – mówi "RK" Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich. Pociąg, mający pierwotnie być wydarzeniem jedynie sezonowym, promującym wydarzenia organizowane we Wrocławiu z okazji Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odniósł sukces i pozostał w rozkładzie na stałe. Przed rokiem otrzymał w berlińskim Wintergarten prestiżową europejską nagrodę w kategorii „Trend 2017”. Jak przypomina Rachwalski, dziś Kulturzug to jedyne połączenie Dolnego Śląska z Berlinem, choć od grudnia ma się to zmienić dzięki Kolejom Austriackim i ich Nightjet Metropol.

Według informacji "RK", dolnośląski Urząd Marszałkowski jest zainteresowany rozwojem połączenia tak, by było ono korzystne również dla mieszkańców Wrocławia, ale nie ma prawnej możliwości dofinansowania go ponad poziom dopłaty, który zapewnia miasto Berlin i land Brandenburgii. 

Jak czytamy we wniosku, przez kolejne dwa lata połączenie na trasie Wrocław Główny – granica państwa będzie realizowane przez Koleje Dolnośląskie. Natomiast przejazd na trasie granica państwa – Berlin-Lichtenberg będzie obsługiwany przez Deutsche Bahn. 

Prezes UTK przyzna kontynuację otwartego dostępu, o ile połączenie nie będzie zaburzać równowagi ekonomicznej pociągów dotowanych. Będzie to jednak badane jedyne wtedy, gdy z takim wnioskiem zwróci się uprawniony podmiot (np. marszałek województwa lub ministerstwo).


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony