Partnerzy serwisu:

Fundacja Grupy PKP pobiła swój rekord – zebrała 95 litrów krwi

inf. pras. 26.07.2019 67

arrow
arrow
Fundacja Grupy PKP pobiła swój rekord – zebrała 95 litrów krwi
fot. Łukasz Komła/PKP
Fundacja Grupy PKP pobiła swój rekord – zebrała 95 litrów krwi
Fundacja Grupy PKP pobiła swój rekord – zebrała 95 litrów krwi
Fundacja Grupy PKP pobiła swój rekord – zebrała 95 litrów krwi
Fundacja Grupy PKP pobiła swój rekord – zebrała 95 litrów krwi
Fundacja Grupy PKP pobiła swój rekord – zebrała 95 litrów krwi
III edycja projektu społecznego Fundacji Grupy PKP „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony krwiodawców. W tym roku łącznie zgłosiło się ponad 300 osób, z czego 212 oddało krew, w rezultacie zebrano 95 litrów krwi - podsumowuje fundacja.
W lipcowy poranek przy 12 dworcach kolejowych w Polsce stanęły specjalne, mobilne punkty poboru krwi. W ten sposób kolejarze zachęcali podróżnych do wzięcia udziału w ważnej społecznie akcji promującej honorowe krwiodawstwo. W okresie wakacyjnym jest duże zapotrzebowanie na krew, więc każda tego typu inicjatywa pomaga w zwiększeniu jej ilości w centrach krwiodawstwa.

W stolicy na dworcu kolejowym Warszawa Centralna odbyła się inauguracja III edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, w której udział wzięli: wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, który odczytał list od premiera - Mateusza Morawieckiego skierowany do organizatorów i uczestników wydarzenia. Głos zabrali również przedstawiciele rządu: Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury oraz Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia oraz zarząd PKP.

– Kolejarze są jedną z bardziej aktywnych grup zawodowych, która wspiera i organizuje zbiórki krwi. Wśród pracowników są osoby, które dzięki swojej działalności uratowały niejedno ludzkie życie. Obecność na III edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” jest obowiązkowa, również przy wypełnianiu kolejarskiej służby – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

od 2017 r. Fundacja Grupy PKP, wspólnie ze spółkami z Grupy PKP, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką Polonus i Kolejarską Służbą Krwi promują zwiększenie świadomości w zakresie ochrony zdrowia i dobrych wzorców postaw społecznych.

– Już po raz trzeci zorganizowaliśmy akcję oddawania krwi przy największych dworcach należących do Polskich Kolei Państwowych. To bardzo ważny projekt społeczny, który cieszy się coraz większą popularnością. Rok temu się zebraliśmy niemal 93 litry krwi. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP – Warto przypomnieć, że kluby krwiodawstwa mają długą tradycję również wśród pracowników polskich kolei.

– Poprzez zbiórkę krwi chcemy zachęcić kolejarzy, podróżnych i mieszkańców do działań na rzecz potrzebujących. Dzięki organizacji takich projektów charytatywnych, my kolejarze możemy wspólnie zrobić coś dobrego. Dziś każda, zdrowa i pełnoletnia osoba może oddać krew, której szczególnie brakuje w okresie wakacyjnym. Pomóżmy potrzebującym wyzdrowieć, a lekarzom usprawnić ich pracę. Zapraszam wszystkich do udziału w akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” – powiedział Mirosław Antonowicz, przewodniczący Rady Fundacji Grupy PKP.

Tegoroczna edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” odbyła się 23 lipca 2019 r. w godzinach 10:00-14:00, jednocześnie przy 12 wybranych dworcach kolejowych w Polsce. Mobilne punkty poboru krwi przyjechały na Dworzec Centralny w Warszawie, a także można było oddać krew przy dworcach: Bydgoszcz Główna, Częstochowa, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Poznań Główny, Rzeszów Główny, Szczecin Główny, Tarnów i Wrocław Główny. W krwiobusach byli obecni wolontariusze, wspierający dawców. Osoby oddające krew otrzymały upominki oraz słodki poczęstunek, przygotowane specjalnie na tę okazję.

We wszystkich mobilnych punktach ustawionych tego dnia zebrano 95 litrów krwi, to więcej niż rok temu! Łącznie przez trzy edycje zebrano 256 litrów krwi. Honorowy dawca oddaje jednorazowo 450 ml krwi. Przykładowo, wykorzystanie jednostki krwi ratuje, aż 3 osoby! Co oznacza, że podczas akcji „Kolej na Ciebie-uratuj życie!” zebrano tyle litrów, by pomóc 630 osobom. W trakcie operacji serca wykorzystuje się 6 jednostek, co oznacza, że zebraną krew można potencjalnie wykorzystać w trakcie 35 operacji! Zaś przy przeszczepie wątroby pobiera się 20 jednostek, co oznacza, że zebraną 23 lipca krew można wykorzystać przy 10 operacjach.

Po sukcesie III edycji, planowana jest zbiórka w przyszłym roku, również w okresie letnim, kiedy jest najbardziej potrzebna.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony