Partnerzy serwisu:

Po tragedii w Podstolicach. PLK: Bezpieczeństwo pracowników to priorytet [aktualizacja]

Michał Szymajda 08.06.2018 4,8k

Po tragedii w Podstolicach. PLK: Bezpieczeństwo pracowników to priorytet [aktualizacja]
Fot. PKP PLK (zdjęcie ilustracyjne)
PKP PLK przesłało do redakcji „RK” oświadczenie w którym pośrednio odnosi się do ostatniej tragedii, do której doszło na modernizowanej magistrali E20 w Podstolicach. Zarządca infrastruktury podkreśla, że tematu bezpieczeństwa podczas prac torowych nie lekceważy.
[aktualizacja] Urząd Transportu Kolejowego zajmuje stanowisko

W sprawie tragicznego wypadku w Podstolicach głos zabrał Urząd Transportu Kolejowego. Poniżej przedstawiamy ją w pełnej treści.

"Postępowania w sprawach wypadków i incydentów prowadzi komisja kolejowa. Składa się z reguły z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźnika kolejowego. Zadaniem komisji jest ustalenie: przyczyn wypadku lub incydentu, końcowej kwalifikacji przyczyny bezpośredniej wypadku lub incydentu i jej kategorii oraz wniosków zapobiegawczych.

Do zadań Prezesa UTK, w zakresie nadzoru nad podmiotami, których działalność ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego i bezpieczeństwo eksploatacji kolei, należy nadzór nad postępowaniami prowadzonymi przez komisje kolejowe. Dlatego postępowanie w tej sprawie prowadzone przez komisję będzie nadzorowane na bieżąco.

Zagadnienie związane z organizacją robót w ramach prac inwestycyjnych jest przedmiotem ciągłych działań o charakterze nadzorczym Prezesa UTK . Prezes UTK jeszcze w 2017 r. przeprowadził kontrole prawidłowego prowadzenia prac inwestycyjnych. W ich wyniku zobowiązano zarządców infrastruktury (odpowiedzialnych za organizację i nadzór nad wykonywanymi robotami) do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Bezpieczeństwo prac inwestycyjnych było również przedmiotem posiedzenia zespołu ds. monitorowania sektora kolejowego w Polsce, działającego przy Prezesie UTK. W ramach dalszych działań mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w związku z inwestycjami, Prezes UTK planuje organizację spotkań szkoleniowych dla przedsiębiorców związanych z rynkiem kolejowym."

PLK: Bezpieczeństwo podczas modernizacji jest dla nas bardzo ważne

– W nawiązaniu do opublikowanego materiału podejmującego temat wypadku z dn. 4 czerwca, w wyniku którego zmarł pracownik wykonawcy robót na linii kolejowej, chcemy zwrócić uwagę, że temat bezpieczeństwa jest dla PKP Polskie Linie Kolejowe bardzo ważny. Spółka podejmuje działania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa przy prowadzonych inwestycjach. PLK opracowują procedury i instrukcje z którymi zapoznają się wykonawcy – czytamy.

– Na corocznych spotkaniach omawiane są zasady współpracy oraz ryzyko zdarzeń, które mogą wystąpić w związku z realizowanymi projektami. Warto zwrócić uwagę, że w ubiegłym roku PLK przeprowadziły ponad 3000 kontroli. Sprawdzane jest zabezpieczenie miejsc robót oraz posiadanie niezbędnych uprawnień przez operatorów maszyn torowych i pojazdów kolejowych. Ponadto w 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadziły dodatkowe działania dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas robót. Organizowane są kwartalne spotkania z wykonawcami z udziałem kontrolerów i audytorów – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Dodaje, że na spotkaniach podejmowane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem podczas realizacji inwestycji. Przedstawiciele zarządcy infrastruktury szczegółowo omawiają z wykonawcami prac na sieci kolejowej zagrożenia stwierdzone podczas przeprowadzonych kontroli oraz zdiagnozowane na miejscach robót.

– Warto zauważyć, że w 2017 r nie było tragicznych wypadków z udziałem pracowników podczas prac inwestycyjnych – zauważa Siemieniec.

W tym roku zdarzyło się jednak kilka bardzo niebezpiecznych sytuacji. Wspominamy o nich tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony