Partnerzy serwisu:

Po remoncie linii między Oleśnicą a Kępnem ruch kolejowy zamarł. Dlaczego?

Michał Szymajda 09.01.2018 8,9k

Po remoncie linii między Oleśnicą a Kępnem ruch kolejowy zamarł. Dlaczego?
zdjęcie ilustracyjneFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Poseł Tomasz Rzymkowski zapytał Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa o przyczyny niskiego zainteresowania przewozami towarowymi i brak zainteresowania przewozami pasażerskimi, na remontowanej linii 181 między Oleśnicą a Kępnem.
Linia kolejowa 181, a konkretnie jej prawie 50-kilometrowy odcinek między Oleśnicą a Kępnem, był nieprzejezdny. Po ograniczonych pracach remontowych 5 kwietnia 2017 roku po fragmencie szlaku przejechał pierwszy od lat skład towarowy. Na większości trasy nie przekroczył prędkości 40 km/h (o remoncie linii kolejowej 181 więcej piszemy tutaj), ale poseł Rzymkowski w swojej interpelacji zwraca uwagę, że na linii wprowadzono już zwolnienia nawet do 20 km/h na obiektach inżynieryjnych, a czas przejazdu między miastami wynosi nawet 3 godziny.

– Pociągi towarowe mają problem z podjechaniem na wzniesieniach, więc ich ruch zamarł. Ostatni jechał w sierpniu, przedostatni w lipcu tego roku – podaje fatalne informacje poseł i pyta, czy PKP PLK planuje się przeprowadzić dodatkowe prace remontowe na odcinku Kępno – Oleśnica celem podniesienia parametrów torowiska.

Chodziło o objazd dla linii 281


Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w MIB, wyjaśnia, że zakres rzeczowy prac remontowych projektu „Przywrócenie do eksploatacji linii kolejowej nr 181 na odcinku Kępno – Oleśnica” wynikał z charakteru zadania, które miało na celu przywrócenie linii kolejowej nr 181 do ruchu towarowego.

– Powyższe determinowane było potrzebą utworzenia dla pociągów towarowych trasy objazdowej dla linii kolejowej nr 281 na odcinku Grabowno Wielkie – Krotoszyn i nie zakładał prowadzenia prac rewitalizacyjnych czy modernizacyjnych – pisze minister, dodając, że z uwagi na brak zainteresowania przewoźników pasażerskich prowadzeniem ruchu w relacji Kępno – Oleśnica zasadne było ograniczenie inwestycji do zakresu mającego na celu przywrócenie wyłącznie ruchu towarowego.

– Obecnie na odcinku Kępno – Oleśnica planowane są prace utrzymaniowo-naprawcze, które pozwolą na prowadzenie ruchu na linii kolejowej nr 181 z obecną prędkością oraz utrzymanie jej parametrów techniczno-eksploatacyjnych – czytamy w odpowiedzi Andrzeja Bittela.

Pociągi pasażerskie najszybciej po 2025 roku

MIB informuje ponadto, że „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa dolnośląskiego” zakłada reaktywację połączeń pasażerskich między Oleśnicą a Kępnem dopiero po 2025 roku, oczywiście pod warunkiem poprawy stanu jednotorowej, niezelektryfikowanej linii.

– Jednocześnie informuję, że prowadzone są prace planistyczne związane z nową perspektywą finansową dotyczącą lat 2021–2027 (…). Wśród propozycji projektów analizowanych pod kątem realizacji w przyszłej perspektywie znalazła się również propozycja inwestycji zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego obejmująca prace na linii kolejowej nr 181 Kępno – Oleśnica. Jednakże należy mieć na uwadze, że ostateczna lista projektów będzie również uwarunkowana dostępnością środków finansowych – informuje przedstawiciel MIB.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony