Partnerzy serwisu:

Po prawie 5 latach przez zrujnowane Aleppo przejechał pociąg [film]

Michał Szymajda 31.01.2017 419

Po prawie 5 latach w zrujnowanym Aleppo udało się uruchomić pierwszy pociąg pasażerski. Stało się to możliwe po odbiciu w grudniu 2016 roku przez wojska rządowe Al-Asada części miasta zajmowanej dotąd przez rebeliantów.
25 stycznia pociąg przejechał z głównego dworca w Aleppo do Dworca Bagdadzkiego w dzielnicy Jibrin, w pobliżu lotniska. Przejazd w jedną stronę trwał pół godziny, po czym pociąg wypełniony oficjelami, urzędnikami państwowymi i pracownikami kolei, wrócił do centrum miasta. Wschodnie dzielnice Aleppo należą do najbardziej zaludnionych (a także najbardziej zniszczonych), toteż kolej widzi swoją szansę w zapewnieniu transportu pomiędzy stacjami, gdzie do niedawna przebiegała linia frontu.

Minister Transportu Syrii Ali Hamoud, na tle pociągu przyozdobionego podobizną prezydenta Baszszara al-Asada, zapewnił, że prace, które pozwolą na uruchomienie codziennego, rozkładowego ruchu pociągów, powinny zakończyć się jeszcze w lutym. Planuje się uruchomienie 4 par codziennych połączeń pomiędzy stacjami.

W inauguracyjny kurs wyruszył stosunkowo nowoczesny spalinowy zespół trakcyjny wyprodukowany przez południowokoreański koncern Hyunday Rotem w 2005 roku. 10 takich pojazdów obsługiwało do czasu wybuchu wojny domowej połączenia Aleppo – Damaszek i Aleppo – Latakia.

Syryjska sieć kolejowa jest dość rozwinięta i posiada 2750 kilometrów linii kolejowych, w większości normalnotorowych i w całości niezelektryfikowanych. Przed 2010 rokiem syryjski rząd planował budowę kolei dużych prędkości. Syryjskie koleje chciały je planować najpierw z Japończykami, później z Włochami. Wszystkie plany rozwiała wojna, która pochłonęła już, zdaniem Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, nawet 430 tysięcy istnień ludzkich (dane na wrzesień 2016).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony