Partnerzy serwisu:

Po interwencji marszałka będzie dodatkowy pociąg Gryfino − Szczecin

Jakub Madrjas 01.02.2023 1,7k

Po interwencji marszałka będzie dodatkowy pociąg Gryfino − Szczecin
zdjęcie ilustracyjneFot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Od poniedziałku (6 lutego) z Gryfina do Szczecina będzie można dojechać dodatkowym pociągiem przed godziną 7 – podał zachodniopomorski urząd marszałkowski. Marszałek Geblewicz interweniował w zeszłym tygodniu w sprawie połączeń odwołanych z powodu przebudowy mostu.
Tego, że nałożenie się na siebie opóźnionej modernizacji magistrali Poznań – Szczecin i budowy nowego mostu na Regalicy znacznie utrudni ruch pociągów przewoźnicy obawiali się już w ubiegłym roku. Obawy te potwierdziły się – zamknięcie starej przeprawy na linii 273 spowodowało, że pociągi od strony Rzepina i Gryfina muszą kursować objazdem przez Szczecin Dąbie. To powoduje ogromne utrudnienia w kursowaniu pociągów – wycofano część bardzo popularnych kursów, czas przejazdu wydłużył się z 20 do 50 minut, a do tego pociągi są znaczne opóźnione. W tej kwestii postanowił interweniować marszałek województwa zachodniopomorskiego, o czym pisaliśmy tutaj.

Węgiel jednak przed pasażerami

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, w sprawie interweniowali też lokalni parlamentarzyści, w tym gryfińska posłanka Lewicy Katarzyna Kotula i Arkadiusz Marchewka z PO. – Na dziś analizujemy wraz z przewoźnikami możliwość zmian – tłumaczył Piotr Bruss, dyrektor PKP PLK SA Centrum Realizacji Inwestycji, Region Zachodni, dodając, że priorytet na torach mają obecnie pociągi z węglem wywożonym ze szczecińskiego portu ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju. O tym problemie pisaliśmy już w październiku.

Czekamy na odpowiedzi PKP na pytania w tej sprawie. Jak poinformował „Rynek Kolejowy” urząd marszałkowski, ma on dowody na przepuszczanie pociągów towarowych przez regionalne – np. 25 stycznia pociąg nr 88543 Kostrzyn – Szczecin Główny (przyj. 7:15) został nieplanowo zatrzymany na 25 minut na stacji Daleszewo w celu przepuszczenia jadącego z przeciwka pociągu towarowego. −
W efekcie kilkaset osób spóźniło się do pracy i szkół w Szczecinie – podkreślają urzędnicy.

Będzie dodatkowy pociąg

Jak donosi urząd marszałkowski, w wyniku uzgodnień z zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem uda się uruchomić od poniedziałku, 6 lutego dodatkowy pociąg. Będzie on wyjeżdżał z Gryfina do Szczecina o 5.43, w Szczecinie Dąbiu będzie o godz. 6.12, a na stacji Szczecin Główny o godz. 6.33. Ma on kursować w dni robocze do końca obowiązywania rozkładu jazdy pociągów 2022/2023.

Do tego w podwójnym zestawieniu uruchamiana jest jedna para pociągów, tj. 87506 Szczecin Gł. – Zielona Góra oraz 88543 Kostrzyn – Szczecin Gł. − Pozostałe pociągi zestawione są z pojedynczych EZT serii ED78, których pojemność jest wystarczająca do obsługi występujących potoków podróżnych. Napełnienie pociągów jest na bieżąco monitorowane, dzięki czemu organizator przewozów ma pewność, że do przepełnienia pociągów nie dochodzi – twierdzi urząd marszałkowski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony