Partnerzy serwisu:

Płock: Od stycznia bezpośredni pociąg do Katowic i Łodzi

Kasper Fiszer 27.11.2020 10,9k

Płock: Od stycznia bezpośredni pociąg do Katowic i Łodzi
Pociąg pospieszny do Płocka w roku 2006fot. Kasper Fiszer
W styczniu przyszłego roku oferta kolejowa dla mieszkańców Płocka ulegnie istotnej poprawie. W rozkładzie jazdy pojawi się bowiem pierwszy po 14 latach pociąg dalekobieżny – do Katowic przez Łódź i Częstochowę. PKP Intercity zapowiada, że dzięki postojom w Płocku oraz w Gostyninie dostęp do usług spółki zyska łącznie ok. 140 tys. osób.
Jak zwrócili naszą uwagę czytelnicy, w pierwotnych założeniach nowego rozkładu jazdy uwzględniono pierwszy po wieloletniej przerwie pociąg dalekobieżny do Płocka. Wiemy już, że kurs ostatecznie nie wejdzie do grafiku połączeń w grudniu. Mimo to mamy dobre informacje dla mieszkańców zachodniej części Mazowsza: pociąg zostanie uruchomiony za półtora miesiąca. Wtedy na płocką stację kolejową po raz pierwszy wjedzie TLK „Chemik” z Katowic.

Bezpośrednio do Łodzi i Katowic, z przesiadką do Krakowa

Jak informuje przewoźnik, uruchomiona zostanie jedna para kursów relacji Płock – Katowice – Płock z postojami pośrednimi m.in. w Gostyninie, Kutnie, Łodzi-Widzewie i Częstochowie. – Ze względu na uwarunkowania związane z pandemią pociąg TLK „Chemik” rozpocznie kursowanie 10 stycznia 2021 r. – zapowiada Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy spółki. Zwraca uwagę, że uruchomienie kursu będzie oznaczać włączenie w siatkę przewoźnika Płocka i Gostynina, a więc miast zamieszkałych łącznie przez ok. 140 tys. osób.

Zapewnia także, że dogodną możliwość dotarcia w różne rejony kraju zapewnią przesiadki, np. w Łodzi na pociąg IC „Kazimierz” do Krakowa. – Odjazd z Płocka zaplanowano na 5:24 – informuje nasza rozmówczyni. Podróż do Łodzi potrwa nieco ponad dwie godziny, do Katowic – około pięciu. Kurs powrotny przybędzie do Płocka kilka minut po 23:00. Jak przewiduje PKP Intercity, wkrótce czas podróży ulegnie skróceniu. Na razie trasa pociągu będzie bowiem biegła nieco naokrężnie, przez Łowicz i Koluszki. Po otwarciu modernizowanej obecnie linii kolejowej nr 16 „Chemik” pojedzie zaś standardowym korytarzem przez Łęczycę i Zgierz.

Kiedyś jednostką elektryczną, wkrótce lokomotywą z wagonami

Kurs będzie realizowany codziennie. – Obsługiwać go będzie skład wagonowy – zapowiada Katarzyna Grzduk. Przewoźnik informuje także, że pociąg prowadzony będzie lokomotywą elektryczną serii EU07 lub EP07.

Ostatnim pociągiem pospiesznym dojeżdżającym do Płocka był „Koziołek” uruchamiany przez ówczesne PKP Przewozy Regionalne do roku 2007. Jego likwidacja tłumaczona była niewielkim zainteresowaniem podróżnych. Połącznie obsługiwane było jednostką elektryczną serii ED72.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony