Partnerzy serwisu:

PLK zwiększyły zakres modernizacji linii 281

inf. pras./jm, Rynek Kolejowy 24.08.2018 6,9k

arrow
arrow
PLK zwiększyły zakres modernizacji linii 281
Fot. PKP PLK
PLK zwiększyły zakres modernizacji linii 281
PLK zwiększyły zakres modernizacji linii 281
PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o zwiększeniu zakresu modernizacji linii Grabowno Wielkie – granica woj. dolnośląskiego przed Zdunami do 155 mln zł. Dzięki dodatkowym 42 mln zł na wszystkich, siedmiu stacjach i przystankach przebudowane zostaną perony, będzie kompleksowa wymiana sieci i remont wiaduktów. Finansowanie jest zapewnione ze środków budżetowych.
Przed rokiem PKP PLK podpisały umowę z Torpolem na modernizację linii kolejowej nr 281 na odcinku Grabowno Wielkie – Zduny. Prace miały zakończyć się w II kwartale 2018 roku i kosztować 138,7 mln zł brutto. W grudniu pisaliśmy o dodatkowym zamówieniu z tzw. wolnej ręki na prace dodatkowe dla Torpolu, warte ok. 20 mln złotych. W grudniu na odcinek Wrocław – Milicz mają wrócić pociągi.

Teraz PKP PLK informuje, że ogółem wyda na modernizację linii dodatkowe 42 miliony złotych. Zakończenie modernizacji odcinka Grabowno Wielkie – granica województwa  dolnośląskiego, w zwiększonym zakresie, przewidywane jest do listopada.

Co w pracach dodatkowych?

Inwestor informuje, że dodatkowe środki umożliwią kompleksową wymianę sieci trakcyjnej na całej długości 40-kilometrowego odcinka linii. Obiekty inżynieryjne, wiadukty i przepusty, zostaną wyremontowane. – Odnowione, wzmocnione obiekty pozwolą na prowadzenie ciężkich składów pociągów towarowych o nacisku do 221 kN/oś. Jest to istotne, gdyż linia Grabowno Wielkie – granica województwa dolnośląskiego, to odcinek trasy przeznaczonej do przewozów dużych, ponadnormatywnych ładunków z Wrocławia w kierunku północnym – czytamy w informacji.

PLK dodaje, że modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym w Grabownie Wielkim umożliwi prowadzenie ruchu pociągów i zabezpieczenie trasy na odcinku Grabowno Wielkie – Milicz. Podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. 19 przejazdów otrzyma nową nawierzchnię drogową, zainstalowane będzie nowe oświetlenie. Na 12 przejazdach będą zamontowane nowe urządzenia zabezpieczające i monitorujące. Usprawnienie i podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu zapewnią również przebudowane urządzenia przewodowej i radiowej łączności kolejowej.

Przebudowa za półmetkiem

Inwestycja jest opóźniona względem pierwotnego harmonogramu. Jak informuje PLK, przygotowany jest peron w Grabownie oraz część prac związanych z budową mijanki w Bukowicach Trzebnickich. Na odcinku 30 km wymieniono tor i ustawione zostały konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. Stoją już nowe maszty telekomunikacyjne. Kończą się prace przy trasach kablowych dla urządzeń zabezpieczających i telekomunikacyjnych oraz prace związane z odwodnieniem.

Jak podaje PLK, głównym efektem prac będzie podniesienie prędkości pociągów 80-120 km/h oraz zwiększona przepustowość i podniesiony poziom bezpieczeństwa ruchu. Na wszystkich stacjach i przystankach Grabowno Wielkie, Bukowice Trzebnickie, Krośnice, Milicz, Wierzchowice, Rakoniewice Milickie, Cieszków przebudowane zostaną perony. Będą przystosowane dla obsługi podróżnych z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Przewidziano wyposażenie obiektów w wiaty, tablice informacyjne oraz oświetlenie. Przebudowywana, z dostosowaniem dla potrzeb wymijania się pociągów, jest stacja Bukowice Trzebnickie. 
PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony