Partnerzy serwisu:

PLK zerwały umowę na dokumentację linii do lotniska Pyrzowice

Jakub Madrjas 30.05.2016 692

PLK zerwały umowę na dokumentację linii do lotniska Pyrzowice
Fot. Grzegorz Koclęga
PKP Polskie Linie Kolejowe odstąpiły od umowy na opracowanie dokumentacji przedprojektowej linii Tarnowskie Góry – Zawiercie. Jak podaje zarządca infrastruktury, powodem są rażące opóźnienia w realizacji prac. Polskie Linie Kolejowe deklarują, że nie odstąpią od realizacji projektu.
Umowa zawarta w grudniu 2014 r. zakładała wykonanie dokumentacji przedprojektowej w ramach projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” w terminie do lipca 2016 roku. Konsorcjum firm: KV Projekty Inżynieryjne i Architektoniczne oraz KV Consultores de Ingenieria proyectos y obras z siedzibą w Madrycie zobowiązało się do wykonania prac zgodnie z harmonogramem, czyli w ciągu 380 dni od podpisania umowy.

Liczne wady dokumentacji

– Przekazywana przez wykonawcę dokumentacja zawierała liczne wady uniemożliwiające dokonania ich ostatecznego odbioru. Pomimo wielu wezwań do podjęcia działań naprawczych i wsparcia udzielanego przez PLK, firma nie realizowała kontraktu zgodnie z harmonogramem – informuje rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Zarządca infrastruktury, biorąc pod uwagę brak aktywności wykonawcy i jakość przekładanych dokumentów, stwierdził "wysokie ryzyko przekroczenia terminu oraz zrealizowania umowy w sposób niezgodny z wymaganiami". Dlatego, 24 maja PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały wykonawcę o odstąpieniu od umowy. Wykonawcy zostały naliczone kary umowne za zwłokę w przygotowaniu dokumentacji.

Połączenie do Pyrzowic jeszcze później, ale powstanie

Projekt rewitalizacji i odbudowy częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie ma zagwarantować połączenie kolejowe między lotniskiem w Pyrzowicach a stolicą regionu. Dojazd do portu lotniczego mógłby być możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór, jak i Zawiercia. Orientacyjny czas jazdy na lotnisko proponowanym połączeniem od strony Zawiercia miał wynosić ok. 45 minut, a przy założeniu, że pociąg zatrzymywałby się także w Zawierciu – 55 minut.

Zarządca infrastruktury zapewnia, że nie rezygnuje z realizacji inwestycji. – PLK będzie kontynuowała prace zmierzające do opracowania pełnej dokumentacji projektu oraz ogłoszenia przetargu na realizację robót budowlanych – zapewnia Mirosław Siemieniec.

Warto przypomnieć, że batalia o uruchomienie połączenia kolejowego do Pyrzowic trwa od wielu lat. W marcu 2014 roku PKP PLK odstąpiły od umowy z niemiecko-polskim konsorcjum na projektowanie tej trasy w nieco innym wariancie – bo prowadzącym przez Piekary Śląskie. Powodem decyzji było blisko 2,5-roczne opóźnienie konsorcjum wykonującego prace projektowe i pozyskującego niezbędne decyzje. Inwestycja w tym wariancie spotkała się też z szeregiem protestów społecznych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony