Partnerzy serwisu:

PLK zastanowi się nad elektryfikacją linii 286 od Kłodzka do Ścinawki Średniej

Michał Szymajda 14.07.2022 3,9k

PLK zastanowi się nad elektryfikacją linii 286 od Kłodzka do Ścinawki Średniej
fot. PKP PLK
PKP PLK zamówi dokumentację projektową dla modernizacji linii kolejowej 286 na odcinku od Kłodzka Głównego do Ścinawki Średniej. Jedną z opcji jest elektryfikacja tego ważnego głównie dla ruchu pociągów towarowych szlaku.
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla szlaku Ścinawka Średnia – Kłodzko Główne wraz z nadzorem autorskim. Projekt ma powstać w ramach programu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej – Region Śląski".

Wybrany w drodze przetargu autor dokumentacji zaplanuje modernizację podgórskiej linii na odcinku 13 kilometrów. Prace przy stacji w Kłodzku zostały już wykonane w ramach poprzednich projektów, a przy stacji w Ścinawce trwają, dlatego chodzi głównie o prace na szlaku.

W przetargu są opcje. Szczególnie ciekawa jest druga z nich dotycząca sporządzenia dokumentacji w zakresie budowy sieci trakcyjnej oraz analizy zasilania na szlaku Kłodzko Główne – Ścinawka Średnia. Trzecia opcja zakłada „pełnienie nadzoru autorskiego nad dokumentacją w zakresie budowy sieci trakcyjnej przewidzianej do wykonania w ramach Prawa Opcji nr 2”. Budowa sieci trakcyjnej w przyszłości ułatwiłaby transport urobku z kopalń zlokalizowanych w pobliżu Ścinawki do Kłodzka, gdzie sieć trakcyjna już się znajduje.

PLK zaznacza jednak, że może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, „jeżeli środki publiczne, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostaną mu przyznane”. Oferty w przetargu można składać do 17 sierpnia.

W ostatnich latach PLK prowadziła już liczne prace przy linii 286, m.in. przy najdłuższym w Polsce tunelu kolejowym. Na większości tej górskiej linii między Kłodzkiem a Wałbrzychem jeździmy z prędkością 80 km/h. Na odcinku Kłodzko – Ścinawka po jednym torze można jechać z prędkością 100 km/h, po drugim tylko 40 km/h.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony