Partnerzy serwisu:

PLK zapowiada kolejne inwestycje między Stróżami a Krościenkiem

Michał Szymajda 13.11.2018 4k

PLK zapowiada kolejne inwestycje między Stróżami a Krościenkiem
Fot. PKP PLK
Wyższy poziom bezpieczeństwa i sprawniejsze podróże będą efektem kolejnej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych na małopolskim odcinku trasy Stróże – Krościenko. W ramach podpisanej umowy, wykonane będą prace za 23 mln zł na szlaku Wola Łużańska – Gorlice Zagórzany. Pociągi pojadą nawet dwukrotnie szybciej.
PLK zrealizują prace na odcinku Wola Łużańska – Gorlice Zagórzany za 23 mln zł netto, obejmujące 16 przejazdów kolejowo-drogowych oraz tory na 10 km szlaku. To kolejny, małopolski odcinek trasy nr 108 Stróże – Krościenko, objęty inwestycjami zarządcy infrastruktury kolejowej. W 2017 r. wykonano prace za 10 mln zł, zwiększające poziom bezpieczeństwa na 9 przejazdach, na odcinku Stróże – Wola Łużańska.

Bezpieczniej na 25 przejazdach kolejowo-drogowych

W ciągu 12 miesięcy wykonane zostaną prace na 16 przejazdach kolejowo-drogowych, które zwiększą bezpieczeństwo na torach i na drogach. Zmieni się sposób zabezpieczania skrzyżowań drogi z torami. Na przejeździe w Szalowej i w Woli Łużańskiej, zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. W Moszczenicy będą nowocześniejsze urządzenia, ostrzegające przed nadjeżdżającym pociągiem. Przekraczanie skrzyżowań drogi z torami przez kierowców będzie bezpieczniejsze. Dzięki wymianie płyt drogowych na przejazdach w Mszance i Zagórzanach, auta pojadą płynniej. Sprawniejsze kursowanie pociągów będzie także efektem wymiany 10 km torów na szlaku Wola Łużańska – Gorlice Zagórzany. Zwiększy się prędkość jazdy nawet dwukrotnie – z 50 km/h do 100 km/h.

PLK wykonają również naprawę konstrukcji mostu i przepustu, co pozytywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa trasy kolejowej.

Wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego zapewniono także w 2017 r. na 9 przejazdach między Stróżami a Wolą Łużańską, min. w Woli Łużańskiej, Szalowej . Wymieniono tory i nawierzchnię dróg, a na kilku skrzyżowaniach zamontowano dodatkowe urządzenia sygnalizacji. Dzięki kompleksowej wymianie torów na szlaku, pociągi jadą sprawniej i płynniej.

Umowę za 22 889 420,37 zł netto na linii kolejowej nr 108 Wola Łużańska – Gorlice Zagórzany, zrealizuje Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2018 -2019. Finansowanie zapewnia budżet państwa.

Inwestycje PLK na trasie Stróże – Krościenko

PLK sukcesywnie polepszają standard trasy kolejowej nr 108 Stróże – Krościenko. W latach 2019 – 2021 PLK planują realizację zadania w ramach Krajowego Programu Kolejowego pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 108, na odcinku Jasło – Nowy Zagórz”. Jeszcze w bieżącym roku planowany jest przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Krótsze podróże, wyższy poziom obsługi podróżnych i bezpieczeństwa są efektem wcześniejszych inwestycji na podkarpackich odcinkach (Jasło – Tarnowiec; Tarnowiec – Jedlicze; Nowosielce – Sanok) linii nr 108, zrealizowanych za 61 mln zł - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony